Wydatki domowe pochłaniają lwią część naszego budżetu. Zakupy tego typu to podstawa naszego funkcjonowania, dlatego bardzo trudno oszczędzać poprzez zrezygnowanie z pewnych dóbr. Warto jednak wiedzieć, że istnieją metody pozwalające na znaczne obniżenie wydatków. Jak to zrobić?

Zapisywanie wydatków i analiza kosztów

Zapasywanie przez miesiąc wszystkich wydatków domowych oraz ich późniejsza analiza stanowi podstawę efektywnego oszczędzania. Warto już na etapie wpisywania na listę określonego wydatku umieścić go we właściwej kategorii np. jedzenie na mieście, rachunki, chemia domowa, zakupy spożywcze, transport, inne. Dzięki temu możliwe jest poznanie swoich słabych punktów oraz towarów lub usług, na które wydajemy zbyt wiele pieniędzy. Dobrą metodą jest zebranie wszystkich paragonów oraz sumowanie ich raz w tygodniu. Nie zajmuje to wiele czasu, a daje sporą kontrolę nad wydatkami. Istnieją także zwolennicy zapisywania ich codzienne. Możesz zapisywać wydatki na kartce albo w arkuszu kalkulacyjnym. Ponadto pilnować wydatków i oszczędzać pomagają specjalne aplikacje (zobacz je na www.obligacje24.com).

Planowanie domowego budżetu i stworzenie listy zakupów

Po przeanalizowaniu wydatków ponoszonych na zakupy domowe możemy przystąpić do kolejnego kroku oszczędzania, jakim jest planowanie budżetu. W tym celu należy zsumować wszystkie przychody, a także zaplanować wszelkie wydatki w danym miesiącu – stałe takie jak czynsz za mieszkanie czy abonament za telefon, a także zmienne. Warto także uwzględnić w nim wydatki niespodziewane takie jak np. wizyta u lekarza oraz przyszłe pewne wydatki np. opłaty za samochód za pół roku. Dzięki temu możliwe będzie zapanowanie nad budżetem w przyszłości. Bardzo ważnym aspektem podczas planowania wydatków jest nałożenie sobie ograniczeń kwotowych związanych z zakupami do domu. Pozostałą nadwyżkę warto przelać na osobne konto.

Przed zakupami należy przygotowywać listy potrzebnych produktów oraz planować posiłki, tak aby nie wyrzucać jedzenia. Dobrym pomysłem jest korzystanie z promocji w marketach na droższe towary np. proszek do prania czy kapsułki do zmywarki. Dzięki temu możliwe jest zgromadzenie sporych oszczędności w dłuższej perspektywie.

Zmniejszenie wydatków na rachunki

Bardzo istotnym aspektem oszczędzania jest zmniejszenie stałych wydatków, takich jak abonament za telefon czy rachunki za wódę. Warto przeanalizować oferty na rynku dotyczące telefonu, telewizji czy Internetu, by zweryfikować czy obecne rachunki nie są zbyt wysokie. Gdy tak będzie, warto rozważyć zrezygnowane z usług aktualnego dostawcy oraz przeniesienie się do innego, oferującego korzystniejszą opcję.

Kolejną z możliwości jest obniżenie rachunków za media – wodę, prąd albo gaz. Warto oszczędzać prąd unikając włączania dużej ilości lamp, gdy nie jest konieczne, korzystając z energooszczędnej żarówki czy wybierając urządzenia elektryczne w wysokiej klasie oszczędzania energii – ze znaczkiem A. Oszczędzając pieniądze, warto zapamiętać, ze dużo bardziej ekonomiczny jest szybki prysznic niż kąpiel w wannie. Należy także podkreślić, że dzięki zmywaniu w zmywarce zużywa się znacznie mniej wody niż w przypadku ręcznego mycia. To tylko kilka z wielu możliwości obniżenia rachunków.

Odkładanie reszty

Odkładanie reszty to jedną z bardzo łatwych metod na uzbieranie dodatkowej sumy pieniędzy. Możesz skorzystać z tej opcji płacąc karta lub gotówką za zakupy. W przypadku płatności bezgotówkowej warto dowiedzieć się, czy bank oferuje autooszczędzanie. Polega ono na odkładaniu procentu każdej transakcji lub zaokrąglenia ceny do pełnej kwoty na odrębne konto. Dzięki temu każde zakupy związane są z odłożeniem pewnej kwoty na osobny rachunek. Pozwala to na nieodczuwalne odłożenie pieniędzy. Osoby płacące gotówką mogą wrzucać do skarbonki monety z reszty pozostającej w portfelu po każdych zakupach.

Systematyczność

Warto pamiętać, że oszczędzanie to proces. Wymaga nauczenia się pewnych schematów działania oraz stosowania ich na co dzień. Dodatkowo na wymierne korzyści wynikające z oszczędzania zazwyczaj trzeba poczekać, jednak nie warto się poddawać na początku drogi do upragnionego celu.

Leave a comment