Kierownica zastosowana w rowerze zależy w głównej mierze od typu tego jednośladu. W sprzedaży dostępne są między innymi gravele wyposażone w prostą kierownicę. Czy jednak to dobre rozwiązanie? Czy w ogóle prosta kierownica ma w tym przypadku jakieś zalety?

Gravel z prostą kierownicą – zalety i wady

Gravel może być wyposażony w prostą kierownicę. Niektórzy na nią narzekają, ale ma też swoich zwolenników. A to za sprawą jednej, konkretnej zalety. Chodzi tu o to, że umożliwia zachowanie wyraźnie wyprostowanej sylwetki. W związku z tym kierownica ta na pewno sprawdzi się na krótkich trasach, szczególnie po mieście. Może stać się jednak mniej wygodna w dłuższej trasie. Po prostu uniemożliwia zmianę chwytu. Wymusza na rowerzyście szerokie rozstawienie rąk. A to po pewnym czasie staje się niewygodne.

Warto też mieć na uwadze to, że osprzęt szosowy jest zazwyczaj przeznaczony do obsługi przez klamkomanetki umieszczone na kierownicy. W tym przypadku nie ma zbyt dużego wyboru, a to, co jest do kupienia, nie zawsze spełnia oczekiwania użytkowników.

Należy tylko pamiętać, że w przypadku prostej kierownicy, zarówno klamki hamulcowe jak i manetki znajdują się cały czas pod ręką. Jest to wygodniejsze rozwiązanie niż w przypadku kierownicy typu baranek. Plusem jest także możliwość wygodnej i szybkiej wymiany linek oraz pancerzy. To duża zaleta głównie w podróży.

Czy gravel z prostą kierownicą to dobre rozwiązanie?

Wiedząc już mniej więcej, jak to wygląda, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy gravel z prostą kierownicą ma sens. To oczywiście sprawa indywidualna. Niektórzy nie widzą w tym rozwiązaniu rażących wad. Dla wybranych osób jest to bardzo wygodne. Nie brakuje też przeciwników. By móc wskazać jednoznaczną odpowiedź, trzeba najpierw określić swoje oczekiwania względem tego roweru i samej kierownicy. Każdy musi pokierować się własnymi potrzebami, wygodą i tym, gdzie w ogóle będzie tym rowerem jeździł. Wszystko to są bardzo ważne kwestie, więc trzeba zacząć od doprecyzowania ich.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź https://antymateria.com/gravel-kierownica-prosta-czy-szosowa/!

Obecnie w sklepach rowerowych można dostać rowery skonstruowane z użyciem różnych elementów. Występują więc w bardzo różnych konfiguracjach. To, czy będzie to gravel z prostą kierownicą, czy typu baranek, zależy tak naprawdę od kupującego. W niektórych punktach istnieje nawet możliwość małej przebudowy i dopasowania pewnych części do oczekiwań klienta. Warto więc o taką ewentualność dopytać i przede wszystkim poradzić się sprzedawcy, którą z kierownic wybrać.

Leave a comment