Osoby mające więcej niż jedno zobowiązanie finansowe, np. kilka kredytów lub pożyczek, zmagają się z dość sporym obciążeniem w budżecie domowym. Zaradzić temu może kredyt konsolidacyjny, który łączy w jedno wszystkie zadłużenia i ustala nowe zasady spłaty. Jak to działa? W jaki sposób uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
To czym jest kredyt konsolidacyjny wyjaśnia blog kredyt-konsolidacyjny.eu, dobrze jednak mieć świadomość, że to szczególny rodzaj zobowiązania kredytowego, łączący w jedno kilka kredytów lub pożyczek. Ma to pomóc w obniżeniu comiesięcznych wydatków, na które składają się kolejne raty. To oczywiście jest duża oszczędność, która pozwala uniknąć w przyszłości problemów finansowych, które mogłyby uniemożliwić regulację zadłużenia. Zamiast bowiem płacić kilka różnych rat, będzie płacić się jedną niższą. Zanim skorzysta się z takiego rozwiązania, należy dobrze się zastanowić i sprawdzić dostępne oferty.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie w jedno praktycznie wszystkie zobowiązania, w tym kredyty gotówkowe, samochodowe czy hipoteczne. Dodatkowo istnieje opcja spłaty także pożyczek bankowych, a także limitów na karcie kredytowej czy koncie osobistym. Oczywiście wiele będzie zależało od danej instytucji finansowej, która może do tematu podchodzić nieco inaczej. Poza tym, w przypadku banków, zgadzają się one na konsolidacje jedynie zobowiązań bankowych i w większości przypadków nie dotyczy to ofert z firm pożyczkowych.
Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?
Ponieważ kredyty konsolidacyjne są po prostu kolejną ofertą kredytową, jego uzyskanie nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim o połączenie zobowiązań mogą ubiegać się osoby, które pozytywnie przejdą przez weryfikację zdolności i wiarygodności finansowej. Co jest niezwykle ważne – wszystkie posiadane przez nas zadłużenia muszą być spłacane terminowo. Mając nieuregulowane zaległości, bank nie zgodzi się na konsolidację, ponieważ klient taki zostanie uznany za niewypłacalnego.
Jak dostać kredyt konsolidacyjny – formalności
Pozytywna weryfikacja ze strony banku to podstawa, ale należy pamiętać o tym, że uzyskanie konsolidacji wiąże się też z wieloma formalności. Oprócz wniosku, dowodu osobistego, a także zaświadczeń związanych z pracą i zarobkami, koniecznie będzie trzeba przedstawić także umowy kredytowe i pożyczkowe. Bank musi wiedzieć, jakie posiada się zobowiązania, na jakich zasadach zostały zaciągnięte i na jakie kwoty.
Trzeba też przedstawić wyciąg z konta i dowody spłaty rat lub zaświadczenia z banków, w których są zaciągnięte. Jeżeli wśród naszych kredytów znajdują się też te z zabezpieczeniem hipotecznym, ilość dokumentów do przedstawienia w banku wzrasta dodatkowo.
Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny wybiera się podobnie, jak inne typy zobowiązań finansowych. Konieczne będzie więc zapoznanie się z dostępnymi ofertami, w czym może pomóc internet, a także porównanie parametrów poszczególnych propozycji. RRSO, oprocentowanie, prowizje, inne dodatkowe opłaty są podstawą. Trzeba też zwrócić uwagę na szczegóły, zwłaszcza jeżeli chodzi o stawiane wymagania.