Chcąc pracować w konkretnych branżach, warto zadbać o zdobycie pewnych uprawnień. W przypadku branży logistycznej, dobrym pomysłem może okazać się zrobienie kursu na wózki widłowe, które umożliwia znalezienie zatrudnienia na większej liczbie stanowisk. Wiedza oraz umiejętności zdobyte na dobrej jakości szkoleniu, podnoszą atrakcyjność na rynku pracy. Zanim jednak zapiszesz się na konkretne szkolenie, dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając kurs.
Rodzaje szkoleń – w czym możesz wybierać?
Na rynku znajduje się niejedna firma, oferująca kursy na wózki widłowe. Różnorodność dostępnych firm sprawia, że czasami można mieć problem z wybraniem, która oferta będzie najlepsza. Zanim przejdziesz do wybierania konkretnego szkolenia, dowiedz się, wśród jakich kursów możesz wybierać, ponieważ każde szkolenie na wózki widłowe będzie wyglądać nieco inaczej. Pierwszą, najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj wózków, na które będziemy robić uprawnienia. Im szerszy zakres uprawnień, tym lepiej!
Wózki można dzielić ze względu na napęd, wyróżniając w ten sposób pojazdy spalinowe, gazowe i elektryczne. Można też dokonać podziału ze względu na funkcję i wyróżnić wózki boczne, terenowe, ze zmiennym wysięgiem, z wysuwanym masztem oraz te, którymi steruje się z poziomu podestu roboczego.
Postaw na jakość i rzetelność
Kursy UDT (Urzędu Dozoru Technicznego) skierowane są do osób pełnoletnich oraz posiadających wykształcenie minimum podstawowe. Każdy, kto spełnia oba te warunki, może zapisać na odpowiednie szkolenie i zdobyć uprawnienia na wózki widłowe. Jeżeli interesuje cię zapisanie się na szkolenie na wózki widłowe, nawiąż współpracę z rzetelną firmą, która cieszy się powszechnym zaufaniem klientów. GRUPA SILESIA Sp. z o.o. to firma, która od lat zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń i egzaminów. Specjaliści zajmujący się organizacją kursów mają świadomość, że każda grupa jest inna, ma inne potrzeby, predyspozycje i oczekiwania. Dlatego podczas szkoleń, uczestnicy mogą odczuć, że są traktowani w sposób indywidualny, co przekłada się na lepsze efekty.
Czy warto zrobić uprawnienia na wózki widłowe?
Niektórym osobom wydaje się, że kursy na wózki widłowe skierowane są przede wszystkim do osób młodych. Nic bardziej mylnego! Kursy UDT to oferta, z której skorzystać może każdy, kto skończył 18 lat i posiada wykształcenie minimum podstawowe. Uprawnienia na wózki widłowe można zrobić zarówno na początku swojej drogi zawodowej, jak i po wielu latach pracy w różnych branżach. Oczywiście, główną grupą, do której skierowane są możliwości zrobienia uprawnień na wózki widłowe są osoby pracujące w hurtowniach, magazynach i szeroko pojętej logistyce. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, żeby również osoby niezwiązane z tymi branżami, zapisały się na szkolenie na wózki widłowe. Także kwestia wieku, ani płci, nie gra żadnej roli. Kursy na wózki widłowe robią osoby w różnym wieku, będące kobietami i mężczyznami. Czy warto zrobić uprawnienia, pozwalające na obsługiwanie widlaków? Oczywiście, że warto! Nigdy nie wiadomo, kiedy przydadzą ci się uprawnienia na wózki widłowe. Może będziesz chciał zmienić pracę? A może przydadzą się podczas proszenia o awans? Jedno jest pewne – posiadając odpowiednie uprawnienia, możesz liczyć na lżejszą i lepiej płatną pracę.
Jak wygląda kurs na wózki widłowe?
Każda firma nieco inaczej organizuje szkolenia na wózki widłowe. W przypadku GRUPY SILESIA Sp. z o.o. kursy na wózki widłowe są podzielone na dwie części. Teoretyczną, która odbywa się online (na życzenie klienta, firma oferuje możliwość stacjonarnego przeprowadzenia części teoretycznej) oraz praktyczną, odbywającą się na placu manewrowym należącym do firmy. Po ukończeniu kursu, można podejść do egzaminu i oficjalnie uzyskać uprawnienia, pozwalające na obsługiwanie wózków dźwigowych. Wśród czynności, które można wykonywać po zrobieniu uprawnień, znajdują się m.in. rozładunek palet, bel, szpul z samochodów ciężarowych oraz zapełnianie i opróżnianie regałów paletowych. Uczestnicząc w szkoleniu, dowiesz się m.in. jak wygląda praktyczna obsługa wózka, jak wyglądają przepisy BHP, wszystkich najważniejszych kwestii związanych z technicznymi aspektami wózka oraz jakie są obowiązki operatora, w zakresie prac konserwacyjnych i eksploatacyjnych.