Lekki stres towarzyszy nam każdego dnia i może być napędem do działania. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z przewlekłym, niedającym nam spokoju stresem. Negatywnie wpływa on nie tylko na nasze życie prywatne, ale przede wszystkim na życie zawodowe.

Przewlekły stres, a praca

Stresujące sytuacje mogą przydarzyć się nam niemal wszędzie – w domu, w pracy, w drodze do pracy. Niemniej jednak z większością z nich potrafimy poradzić sobie bez większych problemów. Przekraczając próg biura, negatywne emocje staramy się pozostawić za sobą. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe. W przypadku przewlekłego stresu pracownik staje się przysłowiowym kłębkiem nerwów. Nie potrafi oddzielić życia zawodowego od swoich własnych problemów. Pracownicy, którym towarzyszy przewlekły stres, są o wiele mniej wydajni. Wynika to z faktu, iż nie potrafią w pełni skupić się na wykonywanych obowiązkach. Myślami są bowiem zupełnie gdzieś indziej. Co więcej, w stresie podejmujemy nieprzemyślane i często niekorzystne dla nas decyzje. Nie potrafimy spojrzeć na daną sprawę okiem eksperckim, nie myślimy w sposób logiczny. Zestresowany pracownik zwykle nie potrafi nawiązać relacji z pozostałą częścią zespołu. Tymczasem wszyscy pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, jak istotne są dobre stosunki między pracownikami. Bez nich praca grupowa jest niemalże niemożliwa. Pracodawcy uskarżają się także, iż zestresowani pracownicy bardzo często biorą dodatkowy urlop lub idą na zwolnienie lekarskie. To zaś negatywnie wpływa na pracę pozostałych osób, które muszą rozdzielić między sobą obowiązki nieobecnego pracownika.

Jak pomóc pracownikom?

Przewlekłego stresu zwykle nie potrafimy pozbyć się na własną rękę. Dlatego też warto skorzystać z pomocy psychologa online, który będzie dostępny dla pracowników, którzy potrzebują odbyć rozmowę, a nawet dłuższą terapię. Psycholog online z serwisu https://www.twojpsycholog.online/ nawiązuje współpracę z przedsiębiorcami, którym zależy nie tylko na właściwie wykonywanych obowiązkach, ale przede wszystkim na zdrowiu psychicznym swoich pracowników. Pamiętajmy, że szybka interwencja psychologa może pomóc poradzić sobie z problemami, które są przyczyną przewlekłego stresu. Pracownik, który w porę podejmie właściwe leczenie, z pewnością będzie pracował wydajniej. Jego głowy nie będą bowiem zaprzątać niepokojące myśli. Warto pamiętać, że zdrowie psychiczne pracowników wpływa nie tylko na ich życie osobiste, ale zła kondycja psychiczna może w przykry sposób odbić się na kondycji przedsiębiorstwa. 

Leave a comment