Frankowicze to potoczna nazwa określająca osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Kredyty w obcej walucie tak naprawdę nie są niczym nowym czy też niespotykanym. Kredyt we frankach w Polsce można było zaciągnąć już w roku 1996. W 2004 banki natomiast same do tego zachęcały ukazując duże korzyści finansowe, wypływające właśnie z takiego rozwiązania. Frank wówczas notował ciągłe spadki, kredyty tego typu podlegają również innemu oprocentowaniu i to nakładając się na siebie, wydawało się niezwykle korzystne. Wiele osób zdecydowało się zatem na takie rozwiązanie, ale już jakiś czas później przekonało się o ryzyku, które wiąże się z zaciąganiem zobowiązań kredytowych w innej walucie.

Jak obecnie pomaga się frankowiczom?

Gdy problem powstał, niewiele mówiło się o pomocy dla frankowiczów. Zapowiadali ją niektórzy politycy, ale ostatecznie osoby te zostały bez żadnego wsparcia. Niektórzy poddali się sprzedając swoje nieruchomości i jak najszybciej spłacając zobowiązanie do banku. Znaleźli się jednak i tacy, którzy chcieli zawalczyć o swoje prawa.

Również wiele kancelarii prawniczych bacznie przyglądało się tej sprawie, upatrując w niej wiele możliwości podważenia umów. Na dzień dzisiejszy kancelarie te nazywa się frankowymi i często specjalizują się oni tylko i wyłącznie w takich sprawach. Na dzień dzisiejszy na rynku wciąż jest duże zapotrzebowanie na pomoc frankowiczom. Taka pomoc udzielana jest w wielu dużych miastach, przykładowo w Elblągu. Pod hasłem pomoc Frankowiczom w Elblągu znaleźć można ofertę STOP FRANK. Na jego terenie można liczyć na współpracę z doświadczonymi kancelariami, które mogą pochwalić się już pewnymi pozytywnymi rezultatami w kwestii walki o prawa frankowiczów.

Jak wejść we współpracę z kancelarią frankową?

Walka z bankiem o swoje prawa nigdy nie jest łatwa i wiele osób po prostu napawa lękiem. Jest to zupełnie zrozumiałe, dlatego najpierw warto zapoznać się z tym, jakie są efekty takich działań. Kancelarie frankowe prowadzą blogi w tej tematyce, gdzie opisują przykładowo swoje zwycięstwa lub wskazują, z jakich rozwiązań na ten moment mogą skorzystać frankowicze.

Wiele takich kancelarii, również tych w Elblągu, oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej. Jeśli znajdują się w niej nielegalne zapisy, które świadczą o tym, że bank działał w złej wierze, wówczas skutecznie można ją podważyć w sądzie. Wystarczy już jeden taki zapis, aby sędzia przychylił się do wyroku na korzyść frankowiczów. Oczywiście w późniejszym etapie współpraca z kancelarią jest płatna. Ostatecznie jednak każda poszkodowana osoba jest w stanie więcej zyskać, niż stracić.

Leave a comment