Kobiety w sposób szczególny dbają o swój wygląd. W tym celu sięgają po różne, prostsze i bardziej zaawansowane rozwiązania, jak makijaż, operacje plastyczne lub… zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Ta ostatnia w ciągu ostatnich lat naprawdę się rozwinęła, przez co jeszcze bardziej zyskała na popularności. Niska inwazyjność i wysoka skuteczność zabiegów o kompleksowym działaniu z pewnością zachęca zarówno panie, jak i panów, do odwiedzania salonów urody. Co ciekawe, w naszym kraju medycyna estetyczna nie stanowi odrębnej specjalizacji lekarskiej. Dlatego też wspomniane kuracje może przeprowadzać każdy lekarz, który oczywiście ma prawo do wykonywania swojego zawodu.

Medycyna estetyczna – co to właściwie jest?

Medycyna estetyczna to dziedzina, która skupia się przede wszystkim na profilaktyce starzenia skóry, a także na działaniach, które w skuteczny sposób prowadzą do poprawy jej kondycji i wyglądu. Wykorzystuje się w niej metody pozwalające odmłodzić ciało, usunąć nieestetyczne blizny i inne defekty czy pozbyć się niepożądanych zmarszczek. Dzięki temu nie ma potrzeby przeprowadzenia operacji plastycznych, które często bywają niebezpieczne i mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia albo po prostu – skutkować późniejszymi rezultatami dalekimi od naszych oczekiwań. Dodatkowo, współczesna medycyna estetyczna potrafi dość skutecznie radzić sobie ze zmianami takimi, jak skórka pomarańczowa (cellulit) lub rozstępy.

Wymogi formalne – o czym należy pamiętać?

W rzeczywistości nie każdy może ot tak otworzyć gabinet medycyny estetycznej. Z drugiej strony też nie każde miejsce jest odpowiednie do świadczenia związanych z nią usług. Przede wszystkim tego typu działalność gospodarcza obowiązkowo musi zostać zarejestrowana w urzędzie gminy lub miasta. Wcześniej należy także zadbać o pozytywną decyzję sanepidu, dotyczącą konkretnego lokalu użytkowego, w którym zamierzamy przeprowadzać zabiegi. Istotną formalnością pozostaje również wnioskowanie do Narodowego Funduszu Zdrowia, w celu refundacji części oferowanych kuracji.

Aby w danym budynku było możliwe otwarcie takiego punktu, jak gabinetu medycyny estetycznej, wbrew pozorom musi on posiadać wiele pomieszczeń. Istotne są chociażby takie miejsca, jak szatnia, poczekalnia, pomieszczenie higieniczno-sanitarne, a także osobne miejsce przeznaczone do świadczenia usług, czy też takie, które pozwoli we właściwy, zgodny z przepisami sposób przechowywać środki czystości, magazynować preparaty, składować odpady czy trzymać w stosownych warunkach  miejsce do przechowywania środków czystości, magazynowania preparatów lub składowania odpadów. Nie obejdzie się oczywiście bez stosownie zaaranżowanej przestrzeni na gabinety lekarskie i sale do przeprowadzania zabiegów.

Wyposażenie gabinetu medycyny estetycznej – w co zainwestować?

Prawdę mówiąc, już na wstępie trzeba założyć, że otworzenie gabinetu medycyny estetycznej wiąże się z dużymi kosztami rozpoczęcia działalności. Istotne będzie nie tylko odpowiednie, nowoczesne wyposażenie, ale również stosowne akcesoria, produkty lecznicze i preparaty kosmetyczne. Ich ilość w dużym stopniu zależy od zakresu proponowanych zabiegów i świadczonych usług – a tych coraz więcej oferuje każdy, profesjonalny gabinet kosmetyczny. Warszawa oraz inne większe miasta najlepiej pokazują, jak szeroka potrafi być oferta tego typu punktów. Dodatkowo nie można zapomnieć o rozwiązaniach wpływających na komfort osób przyjmowanych w salonie urody. Wygodne, estetyczne, uporządkowane sale, a także łatwo dostępne produkty higieniczne i pielęgnacyjne to w takim miejscu podstawa. Trzeba więc przyznać, że jest niemało wymogów do spełnienia, które zazwyczaj mają swój koszt. Z drugiej strony istnieje możliwość uzyskania dofinansowania lub kredytu, pozwalającego pokryć tego rodzaju wydatki.

Jak zadbać o higienę w gabinecie medycyny estetycznej?

Jedną z zasadniczych kwestii w tym aspekcie jest higiena osobista pracowników. Częste mycie rąk, regularna dezynfekcja, a także noszenie rękawiczek medycznych to w tym przypadku nie tylko dobrze widziany nawyk, ale wręcz obowiązek, o czym na przykład można przeczytać tutaj. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią czystość pomieszczeń, znajdujących się w nich ścian, podłóg, mebli i sprzętów. Niestety, nigdy nie wiemy, jakie drobnoustroje mogą „towarzyszyć” osobom przychodzącym na zabieg do gabinetu medycyny estetycznej. W przypadku tego rodzaju salonów urody szczególną uwagę należy zwrócić również na higienę przeprowadzania poszczególnych kuracji. Mowa m.in. o dokładnym myciu i dezynfekcji sprzętów, narzędzi zabiegowych i samego miejsca, na którym znajduje się osoba poddawana terapii. Jeśli zaś chodzi o kuracje, których elementem jest naruszenie ciągłości skóry, to oczywiście trzeba także zdezynfekować obszar ciała poddawany zabiegowi.

Leave a comment