Mistrzostwa Świata to jedna z najważniejszych imprez sportowych na świecie. Nie dość, że wtedy wszyscy gromadzą się przed telewizorami, by dopingować swoją reprezentację, w tym też i Polskę, to nagle wszystkie troski dnia codziennego schodzą na bok, ponieważ najistotniejszym tematem jest mundial. Ten, który odbędzie się w Katarze będzie wyjątkowy, ponieważ zostanie on rozegrany od 21 listopada do 18 grudnia. Lista faworytów do końcowego triumfu jest długa, więc postanowiliśmy ją przeanalizować.

Mistrz świata zawsze się liczy – Francja

Ostatni czempionat, który został rozegrany na terenie Francji padł łupem gospodarzy. Wtedy była to świetna reprezentacja z Mbappe, Pogbą czy też pozostałymi, bardzo mocnymi zawodnikami z kapitanem Hugo Llorisem. Od tego czasu minęły 4 lata, drużyna trochę okrzepła, Didier Deschamps nadal jest jej trenerem. „Trójkolorowi” przeszli przez eliminacje jak burza – z 8 spotkań wygrali 5, a 3 zremisowali. Trzeba powiedzieć, że ich grupa nie była zbyt mocna, bo Ukraina, Finlandia, Kazachstan oraz Bośnia i Hercegowina nie są ekipami, które mogłyby w jakimkolwiek stopniu zagrozić mistrzom świata. Mundial Katar 2022 terminarz dla Francji wygląda następująco:

  • 22.11.2022 – Francja vs zwycięzca barażu
  • 26.11.2022 – Francja vs Dania
  • 30.11.2022 – Francja vs Tunezja

Na Anglików zawsze trzeba mieć oko

Anglicy w ostatnich latach pod wodzą Garetha Southgate’a stali się drużyną, która wyraźnie pokazuje swoje aspiracje. Na ostatnim mundialu polegli w meczu o 3 miejsce z jak zawsze groźną Belgią, która również powinna się liczyć w ostatecznym rozrachunku. Anglicy mają stosunkowo młodą drużynę, która jak pamiętamy w eliminacjach grała m.in. z Polską. W 10 meczach wygrali 8 razy, a 2 razy dzielili się punktami, co sprawiło, że na mundial zakwalifikowali się stosunkowo szybko. To drużyna z jednym z najlepszych napastników Harrym Kanem, bardzo dobrym Jackiem Grealishem i świetną młodzieżą jak Foden, Mount czy Saka mający już spore doświadczenie. Angielski terminarz na MŚ to:

  • 21.11.2022 – Anglia vs Iran
  • 25.11.2022 – Anglia vs USA
  • 29.11.2022 – Anglia vs zwycięzca barażu (Walia, Szkocja, Ukraina)

Co z Ameryką Południową?

W kontekście triumfatora mundialu w Katarze, zawsze trzeba mówić o drużynach z Ameryki Południowej. Ich szybki i oparty na technice styl sprawia, że będą liczyć się walce o tytuł. Brazylia ma bardzo mocną reprezentację, która dokładnie tak samo jak Argentyna przeszła przez eliminacje jak burza. Być może będzie to ostatni mundial dla wielkich zawodników jak Neymar czy Messi, a więc będą robić wszystko, żeby dążyć do wygrania turnieju. „Canarinhos” w grupie zagrają z takimi drużynami jak Serbia, Szwajcaria, Kamerun, a z kolei „Albicelestes” z Arabią Saudyjską, Meksykiem oraz Polską, więc wierzymy, że nasza kadra postawi się Argentyńczykom. Wydaje się, że ich grupy eliminacyjne są na tyle łatwe, że nie będzie żadnego problemu z tym, żeby zamieszać w ostatecznym rozrachunku. O ile często te drużyny były sztucznie napompowane, tak obecnie są naprawdę w bardzo dobrej formie.

Leave a comment