Coraz częściej posiadacze nieruchomości decydują się na ubezpieczenie swojego domu lub mieszkania. Ma to związek zarówno z większą świadomością dotyczącą niebezpieczeństw jakie mogą spotkać nasze cztery ściany, zwiększonym dostępem do ubezpieczeń oraz, w niektórych przypadkach, z obowiązków prawnych. W tym artykule odpowiemy czy warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania oraz jak obliczyć składkę.

Czy ubezpieczenie domu i mieszkania jest obowiązkowe?

Posiadacze budynków mieszkalny wiedzą pewnie, że od 2003 roku trzeba ubezpieczyć dom, jeśli powierzchnia użytkowa budynku to więcej niż 20 m2. Co jednak z ubezpieczeniem mieszkań? Ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe, ale nie dla każdego. Jest wymagane jedynie dla tych lokatorów, którzy spłacają kredyt hipoteczny. Wymaga tego nie tyle ubezpieczyciel, co bank, który udziela pożyczki. Osoby, które nie spłacają kredytu, nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia mieszkania, jednak jak najbardziej powinny o nim pomyśleć.

Chociaż mało który posiadacz lokalu myśli o tym na co dzień, mieszkanie może spotkać wiele nieszczęść od zwyczajnego włamania z kradzieżą, przez powódź, aż po stłuczenie szyb, bądź szkody wywołane przez dzikie zwierzęta. Ubezpieczenie mieszkania może okazać się kluczowe w ciężkiej sytuacji, na przykład w momencie utraty wody lub gazu. Warto posłuchać ludowej porady, brzmiącej „przezorny zawsze ubezpieczony” i wystrzegać się bycia „Polakiem mądrym po szkodzie”.

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie nieruchomości?

W czasie stałych wzrostów cen oraz galopującej inflacji nasze fundusze kurczą się w ogromnym tempie a wiele osób jest zmuszonych sięgnąć po oszczędności, które zbierali latami. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i wynikających z tego szkód. Pożar, podtopienie, burza lub silny wiatr mogą wiązać się z dużymi stratami i uszkodzeniami oraz związaną z nimi potrzebą odbudowy i kosztów, jakie za sobą pociąga.

Ubezpieczenie nieruchomości, niezależnie od tego, czy posiadamy mieszkanie czy dom, powinno być podstawą, o której powinniśmy myśleć, nie tylko w momencie zakupu, ale także kiedy posiadamy już własne lokum. Choć nie jest to przyjemna wizja rzeczywistości, nieruchomości zawsze są i będą obciążone ryzykiem powstania szkody. Graffiti, niekorzystne warunki atmosferyczne, które wiążą się z zalaniem, bądź uszkodzeniem części budynku, a nawet silne wiatry, włamania i awarie. Przed tym wszystkim możemy się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie nieruchomości zagwarantują nam spokój i poduszkę finansową nawet w najgorszych momentach, dlatego, mimo że dla wielu może wydawać się to bezcelowym wydatkiem bo „przecież nic się nie stanie”, opłaca się zabezpieczyć. Co więcej, w ramach ubezpieczenia mieszkania możemy zdecydować się także na ochronę ruchomości, takich jak rowery, laptopy czy instrumenty muzyczne.

Bardzo ważne znaczenie ma również zakres ubezpieczenia. Zależnie od naszych potrzeb i możliwości finansowych możemy go zmniejszyć, bądź zwiększyć. Mniejszy zakres będzie miał oczywiście plus, związany z mniejszą składką, jednak nie zabezpieczy naszej nieruchomości w takim samym stopniu, jak szeroki. Zależna od niego jest także kwota, jaką możemy otrzymać za powstałe uszkodzenia, powstałe w trakcie okresu objętego ubezpieczeniem.

Jak obliczyć składkę na ubezpieczenie?

Wielu ubezpieczycieli oferuje kalkulator ubezpieczeń, dla indywidualnych klientów. Dzięki temu rozwiązaniu, jesteśmy w stanie obliczyć miesięczną składkę zależną od wybranego zakresu. Ta możliwość pozwoli nam samodzielnie sprawdzić, gdzie znajdziemy najlepszą i najbardziej odpowiadającą nam ofertę ubezpieczenia mieszkania lub domu. Co więcej, kiedy już zdecydujemy się na wybraną propozycję, możemy automatycznie przejść do podpisania umowy, bądź skontaktować się z ubezpieczycielem, aby dokładniej zrozumieć niejasności, bądź po prostu upewnić się, czy wszystko, co chcemy ubezpieczyć, mieści się w wybranej przez nas ofercie.

Na rynku dostępnych jest wiele ubezpieczalni, jednak warto zdecydować się na tą, która jest najlepsza, nawet jeśli oznacza to większy miesięczny wydatek. Sprawdzone ubezpieczalnie, które nie wstrzymują wypłat po szkodzie oraz posiadają wielu zadowolonych klientów to najlepszy wybór, na jaki możemy postawić. Dlatego, jeśli nie posiadasz ubezpieczenia domu lub mieszkania, jak najszybciej zastanów się nad tym, jakiego ubezpieczyciela wybrać oraz z jakim zakresem usług będziesz czuć się bezpiecznie na wypadek zdarzeń losowych.

Leave a comment