Tlen stanowi 20% całej mieszkanki gazów, jaką wdychamy, jednak to ten pierwiastek umożliwia działanie wszystkich żywych komórek. Niedobory tlenu spowodowane różnymi czynnikami mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu naszego organizmu, spadku kondycji fizycznej i umysłowej. Dlatego właśnie odpowiednie dotlenienie organizmu, jest tak istotne.

Dlaczego tlen jest tak ważny dla naszego organizmu?

By móc żyć, każdy organizm potrzebuje energii, która jest wytwarzana w skomplikowanym kilkuetapowym procesie biochemicznym, którego niezbędnym elementem jest właśnie tlen. W wyniku utleniania związków powstają wysokoenergetyczne cząsteczki, „zasilające” nasze ciało. To właśnie dzięki nim pracują nasze mięśnie, organy i umysł. Oddychanie komórkowe zachodzi nawet w sytuacjach, kiedy inne procesy metaboliczne zostają zahamowane.

Tlen jest również istotnym elementem w reakcjach obronnych naszego organizmu, chroniąc nas przed zakażeniami takimi patogenami jak wirusy czy bakterie. Dodatkowo wpływa pozytywnie na nasze funkcje poznawcze i regeneracje.

Co więcej, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Otto Warburg  wykazał, że pozbawiając komórkę 35% jej tlenu na 48 godzin, może się ona zmienić w komórkę nowotworową. Właśnie dlatego odpowiednie dotlenienie organizmu jest niezwykle istotne, a terapie tlenowe pomagają osobom zdrowym i borykającym się z chorobami poprawić swoją kondycję.

Tlenoterapia w komorze normobarycznej – dla ciała i umysłu

Normobaria to nowoczesna metoda terapii tlenowej opracowana na podstawie znanej od lat 40 hiperbarii. Komory hiperbaryczne były i nadal są wykorzystywane przede wszystkim do leczenia choroby dekompresacyjnej oraz wysokościowej, które występują u nurków i alpinistów. Oddycha się w nich czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Jednak panujące w niej warunki mogą wpływać niekorzystnie na samopoczucie pacjenta, dlatego musi być pod stałą obserwacją. Normobaria jest bardziej dopasowana do wymagań ludzkiego organizmu, zawiera znacznie większą ilość tlenu 40% niż powietrze, oraz podwyższone stężenie dwutlenku węgla około 2%, oraz wodoru od 0,5 do 1%. Komory normobaryczne https://lifechamber.pl/ są nadzorowane przed doświadczony personel i można w nich spędzić wiele godzin, zorganizować spotkania biznesowe, a nawet przenocować.

Dlaczego mieszanka w komorze normobarycznej ma właśnie taki skład? Wszystkie trzy pierwiastki mają pozytywny wpływ na funkcje ludzkiego organizmu, a ich działania wzajemnie się uzupełniają.

Dwutlenek węgla jest przez nas wydychany jako zbędny element procesów biochemicznych, lecz w odpowiednim stężeniu powoduje rozszerzenie naczyń, dzięki czemu krew może łatwiej krążyć i docierać do każdej komórki.

Tlen, jak już wspomnieliśmy na początku, jest niezbędny dla funkcjonowania niemal wszystkich organizmów. Właściwe nasycenie krwi tlenem wynosi 98%, jego spadek może być wywołany różnymi stanami chorobowymi, w tym zakażeniem COVID-19. Wysokie stężenie tlenu w połączeniu z podwyższonym ciśnieniem 1500 hPa, które jest w komorze, ułatwia właściwe utlenienie krwi i komórek.

Cząsteczki wodoru są silnymi antyoksydantami, dzięki czemu niwelują stany zapalne i wspomagają regenerację.

Jakie są zalety normobarii?

Specjalnie opracowana mieszanina gazów oraz podwyższone ciśnienie panujące w komorze wspomagają liczne procesy zachodzące w ciele człowieka. Dlatego też z tlenoterapii mogą korzystać osoby zdrowe dla poprawy komfortu i wzmocnienia oraz zmagające się z różnymi schorzeniami, między innymi:

·         przewlekłymi powikłaniami po przejściu COVID-19;

·         alergiami;

·         zaburzeniami dermatologicznymi;

·         problemami neurologicznymi;

·         reumatyzmem;

·         migrenami;

·         kontuzjami.

Wśród licznych korzyści normobarii warto wymienić takie jak:

·         Wspieracie procesów odpornościowych w walce z wirusami, bakteriami oraz innymi patogenami;

·         Zwiększenie wydajności i wytrzymałości;

·         Przyspieszenie procesów regeneracyjnych po urazach, operacjach i chorobach;

·         Hamowanie procesów starzenia się, poprawiając jędrność i elastyczność skóry;

·         Poprawę wydolności fizycznej organizmu;

·         Polepszenie percepcję i pamięci i koncentracji;

·         Przyspiesza rozwój naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi w organizmie.

Leave a comment