Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości sprzyja popularyzacji automatyki budynkowej, która pozwala na zarządzanie obiektem. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w kontekście budynków komercyjnych, jak i przemysłowych.  Czym jest serwis BMS i na czym polega? Dlaczego warto korzystać z inteligentych systemów i narzędzi w kontekście domu oraz budynku o przeznaczeniu komercyjnym?

Czym jest system BMS i na jakiej zasadzie działa?  

System BMS (ang. Building management system) jest instalacją zapewniającą automatyczne sterowanie inteligentnymi urządzeniami, które znajdują się w budynku. Gdy wszystkie narzędzia są połączone, system powiadamia o ewentualnym wykrytym problemie. Automatyka umożliwia m.in. efektywne sterowanie energią elektryczną. Sprawia to, że zarządzanie danym obiektem wiąże się z mniejszymi kosztami. Serwer dzięki połączeniu ze sterownikami nadzoruje pracę podłączonych urządzeń. 

Wśród zalet praktycznego zastosowania systemu BMS jest przede wszystkim zdalne zarządzanie budynkiem za pomocą zaledwie jednego urządzenia elektronicznego. Dostęp do funkcjonalności sprawia, że nieruchomość jest pod stałą kontrolą. To istotne nie tylko w przypadku domu rodzinnego, ale również budynku komercyjnego. Przedsiębiorstwa działające w niektórych branżach wymagają specyficznych warunków środowiskowych. System BMS może je zapewnić dzięki intuicyjnym narzędziom zintegrowanym w jednej zautomatyzowanej formie.

Zintegrowany system sterowania – serwis automatyki budynkowej

Serwis automatyki budynkowej jest niezbędny w kontekście budynków wyposażonych w rozwiązania typu smart. Inteligentne systemy pojawiają się zarówno w domach, jak i biurach. 
W przypadku wystąpienia problemów z oprogramowaniem, konieczna jest interwencja profesjonalistów. Serwis BMS umożliwia: 

  • serwisowanie klimatyzacji i systemu ogrzewania (HVAC), 
  • naprawę oraz analizę sieci elektrycznych. 
  • system sterowania oświetleniem zarówno w budynku, jak i w jego najbliższym sąsiedztwie. 
  • serwis instalacji niskoprądowych.  

Biorąc pod uwagę specyfikę zintegrowanych system informatycznych służących do zarządzania, niezbędna jest regularna konserwacja BMS. Przegląd przeprowadzony przez osoby dysponujące odpowiednią wiedzą wykryje ewentualne błędy oraz usterki. Co istotne, serwisanci zajmują się zarówno poszczególnymi narzędziami, jak i systemem jako całością.  W razie wykrycia nieprawidłowości dokonują prac serwisowych zorientowanych na ustalenie przyczyny problemu oraz zapobieganiu wystąpienia podobnej sytuacji w przyszłości.

Leave a comment