Problem alkoholu i samochodów to najbardziej nabrzmiała niedogodność ruchu ulicznego ostatnich dziesięcioleci. Coraz więcej i coraz szybszych samochodów porusza się po drogach. Dlatego coraz więcej tragicznych wypadków zdarza się na drogach. Niektórzy po prostu zachowują się bezmyślenie.

Życie nie lubi pustki, dlatego więc zostały wynalezione alkomaty. Alkomat to niewielkie urządzenie, które pozwala skontrolować wielu kierowców wprost na drodze. Szczególnie udanym egzemplarzem jest alcoblow. pozwala zwiększyć ilość kontroli kilkukrotnie w porównaniu do starych typów alkomatów.

Nowy alkomat alcoblow nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów eksploatacyjnych w postaci ustników. Badany kierowca musi tylko skierować strumień wydychanego powietrza na wlot w obudowie urządzenia. Tam znajduje się czujnik elektrochemiczny, który jest bardzo czuły i szybko wychwytuje ślady alkoholu w wydychanym powietrzu. Elektroda testera pokryta jest związkiem chemicznym, który w obecności oparów alkoholu reaguje, a w wyniku reakcji powstaje kwas octowy. Kwas jest promotorem akcji elektronów. Zdysocjowane elektrony wytwarzają prąd w obwodzie. Im więcej alkoholu w wydychanym powietrzu, tym więcej wyprodukowanego zostaje kwasu, a co za tym idzie płynnie mocniejszy prąd.

Alkomat przesiewowy w szybki sposób pozwala na kontrolowanie bardzo dużych ilości kierowców wprost w ruchu drogowym. Prowadzący pojazdy mechaniczne nie muszą nawet wysiadać ze swoich aut. Badania można dokonać poprzez otwartą szybę. Szybkie badania przesiewowe pozwalają wychwycić nietrzeźwych kierowców i skierować ich na dokładne badania z krwi. W ten sposób usuwane jest realne zagrożenie wprost z ulicy.

Alkomaty przesiewowe znalazły zastosowanie również w dużych zakładach pracy i podczas organizacji imprez masowych. Tam też zachodzi konieczność badania na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu w dużych ilościach w pierwszym wypadku pracowników, a w drugim wypadku fanów muzyki.

Leave a comment