Znalezienie nowego komputera nie musi być przykrym obowiązkiem. Wystarczy, że odpowiednio zastanowisz się, czego potrzebujesz od swojego nowego sprzętu. Jeśli szukasz czegoś, co możesz łatwo zabrać do i z pracy lub spakować w bagaż i wziąć ze sobą na wakacje, to lekki laptop może być w porządku. Jeśli potrzebujesz sprzętu wydajnego, doskonałego do pracy – komputery stacjonarne zdecydowanie tutaj wygrywają! Dowiedz się jak zbudować swoje własne biuro.

Domowe biuro – wybierz komputery stacjonarne

Komputer stacjonarny może być mądrzejszym i bardziej ergonomicznym wyborem, jeśli konfigurujesz domowe biuro i nie martwisz się tak bardzo o mobilność. To trwalszy sprzęt niż laptop. Wpatrywanie się w duży, wyraźny monitor mniej obciąża szyję niż wpatrywanie się w wyświetlacz tak jak w przypadku kilkucalowego laptopa.

Generalnie uzyskujesz również więcej mocny, decydując się na komputery stacjonarne niż laptopy. Niektóre modele mają wbudowany wyświetlacz (tzw. All-in-one), podczas gdy inne będą wymagały dokupienia dodatkowego monitora. Na szczęście monitory komputerowe nie są drogie.

Komputery stacjonarne – jak wybrać?

Komputery stacjonarne zazwyczaj oferują lepszy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki w porównaniu z laptopami, zapewniając większą moc i wydajność w przeliczeniu na wydany pieniądz.

Możesz nie potrzebować tony energii, jeśli, powiedzmy, spędzasz większość dnia na oprogramowaniu biurowym. Co innego, gdy działasz np. jako informatyk lub programista. Wtedy moc sprzętu zdecydowanie ma znaczenie! I właśnie taką płynną możliwość rozbudowy daje w 100% komputer stacjonarny, czyli tzw. pecet.

W zależności od wybranego modelu komputera może być konieczne dostarczenie własnej myszy, klawiatury i monitora, aby pasowały do ​​komputera. Ceny tych akcesoriów mogą być różne – niektóre, o podstawowych funkcjach są niedrogie, od 20 zł wzwyż. Inne, profesjonalnych marek należą do znacznie droższych modeli zaprojektowanych dla poważnych graczy. Możesz rozważyć ergonomiczne myszy i klawiatury, jeśli będziesz spędzać dużo czasu przed komputerem.

Komputery All-in-One

Komputery stacjonarne typu wszystko w jednym, nazywane również komputerami typu „All-in-one”, stanowią połączenie komputera i monitora. Bardzo popularne są tutaj modele, np. marki Apple lub Dell. Komponenty w takich komputerach są ciasno upakowane za i pod wyświetlaczem, co utrudnia ich modernizację lub naprawę. Mając na celu oszczędzanie miejsca, są również zaprojektowane tak, aby wyglądały bardziej klasycznie niż tradycyjne komputery. Nie mają również tej klasycznej “puszki”.

Komputery do gier

Systemy do gier są nieograniczone. Kupując komputery do gamingu, otrzymujesz najszybsze procesory, najbardziej wyrafinowane karty graficzne, wiele dużych dysków twardych i dużo pamięci RAM. Obudowy są zwykle duże i oferują miejsce na dodatkowe komponenty, takie jak dodatkowa pamięć lub dedykowane karty dźwiękowe. Mogą mieć różne możliwości i ciekawe wyglądy.

Komputery do codziennego stosowania

Choć wymagają dużo miejsca pod biurkiem lub na nim, pełnowymiarowe komputery stacjonarne są najtańsze i najłatwiejsze do modernizacji i naprawy. Świetnie sprawdzają się w szkołach, biurach czy do domowego użytku. Po prostu wszędzie tam, gdzie mają działać i wykonywać swoją rolę.

Leave a comment