Gdy planujemy samodzielnie przygotować rozsadę warzyw do warzywnika, powinniśmy znacznie wcześniej wysiać nasiona warzyw, które planujemy później uprawiać. Co bardzo istotne, należy dowiedzieć się wcześniej, jakie pojemniki okażą się najlepsze do wysiewu nasion warzyw. Jest to bardzo ważny aspekt, od którego zależy nasz sukces końcowy. Mamy do wyboru m.in. doniczki torfowe, wielodoniczki, a także mini szklarenki.

Gdy planujemy zakupić wysokiej jakości nasiona Kraków (https://niemczewscy.pl/oferta/nasiona/ )będzie odpowiednim miejscem, aby rozejrzeć się za ciekawymi ofertami. Kiedy jednak planujemy uprawę warzyw w naszym ogrodzie, nie warto kupować gotowej rozsady warzyw, ponieważ będziemy w stanie przygotować  ją sami. Oczywiście nie należy to do najłatwiejszych zadań, natomiast szczególnie w wypadku ciepłolubnych gatunków, jak np. ogórek, pomidor czy papryka, będzie to najlepsze wyjście.  Jeśli rozsada zostanie przygotowana przez nas na własną rękę, znacząco ograniczymy koszty uprawy, a to pozwoli nam m.in. kontrolować termin siewu oraz sadzenia roślin, a także umożliwi uprawę mniej popularnych gatunków, których sadzonki jest nieco trudniej zdobyć. Mowa tu np. o melonie lub bakłażanie.

Jakie stosować pojemniki do wysiewu nasion warzyw?

Kiedy podejmujemy się przygotowania rozsady warzyw w typowo domowych warunkach, zwykle wykorzystujemy naczynia, które są najlepiej dostępne, mimo tego, że nie zawsze będą one odpowiednie do wysiewu nasion. To chociażby plastikowe kuwety, a także kubki po jogurtach. Te najczęściej nie posiadają specjalnych otworów odpływowych w dnie, bądź mają ich z mało, co sprawia tylko, że nadmiar wody pozostaje w podłożu i dochodzi do gnicia siewek. W przypadku plastikowych pudełek po produktach spożywczych, mogą też okazać się zbytnio wysokie, co nie pozwala na prawidłowy rozwój siewkom. Stąd właśnie, tak ważne jest to, aby podczas wysiewu nasion stosować odpowiednie do tego celu pojemniki.

Leave a comment