Problem ogrzewania wody w przydomowych basenach dotyczy praktycznie wszystkich tych, którzy od niedawna są właścicielami takich zbiorników i szukają metody na to, by móc wydłużyć sezon wakacyjny i korzystać z basenu również wtedy, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury. Oczywiście nie sprzyja temu zimna woda, dlatego znalezienie odpowiedniej opcji na podgrzewanie basenowej wody jest tutaj kluczowe.

Sprawdzone metody na ogrzewanie basenu ogrodowego

Współcześni producenci systemów do ogrzewania basenów proponują klientom przynajmniej kilka ciekawych rozwiązań, które pozwolą na ocieplenie wody w zbiorniku tak, by nawet w czasie chłodnych dni można się było cieszyć pływaniem w optymalnej dla ciała temperaturze.

Część pomysłów na takie techniki grzewcze można znaleźć na stronie firmy https://folkpool.pl/ogrzewanie-podgrzewacz-do-basenu/, która od lat zajmuje się wszystkim tym, co usprawnia korzystanie z basenów ogrodowych – od samej sprzedaży basenów, przez akcesoria do filtrowania wody, dekoracji zbiornika i jego ochrony przed zabrudzeniem, aż po zaawansowane technicznie i wydajne kosztowo systemy ogrzewania. Wśród podstawowych metod grzewczych można tu wyróżnić pompy ciepła do basenów, wymienniki ciepła, funkcjonalne grzałki elektryczne czy panele słoneczne, będące dobrym pomysłem w przypadku ogrzewania basenów o większych powierzchniach.

Jak dobrać formę ogrzewania basenu do własnych potrzeb?

Pierwszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę jest dopasowanie systemu ogrzewania do powierzchni posiadanego basenu ogrodowego oraz tego, czy jest on kryty np. zadaszeniem drewnianym, otoczony wiatą czy też stoi zupełnie na otwartej przestrzeni. Spośród metod proponowanych przez firmę https://folkpool.pl/ możemy tu wyróżnić wymienniki ciepła, które najlepiej sprawdzają się do ogrzewania basenów krytych czy grzałki elektryczne dedykowane do wykorzystania przy ocieplaniu wody do domowego SPA. Jesienią, zimą i wczesną wiosną takie rozwiązania gwarantują podgrzanie wody w zbiornikach do temperatury umożliwiającej przyjemne pływanie. Do większych basenów ogrodowych sprawdzą się nowoczesne pompy ciepła. Pompy takie najlepiej działają przy temperaturze zewnętrznej od 15 stopni i wówczas uzyskują ponad 5 krotnie więcej energii cieplnej do basenowej wody niż energii włożonej w to pozyskanie, co pozwala na niższe rachunki za prąd konieczny do podgrzania.

Drugim czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest możliwość wykorzystania do podgrzewania energii słonecznej. Jeśli basen znajduje się na otwartej, dobrze nasłonecznionej powierzchni wówczas optymalne będzie użycie paneli słonecznych. Instaluje się tutaj specjalny system, który sprawia, że woda z basenu jest wpuszczona w obieg i przepływa przez nagrzane panele, a potem już jako ciepła wraca do zbiornika. Minusem rozwiązania jest to, że panele muszą być umieszczone w dobrze nasłonecznionym miejscu, a to sprawdzą już specjaliści z firm zajmujący się ich doborem tak, by niepotrzebnie nie stosować metody, która w dłuższej perspektywie czasu mogłaby się okazać nieskuteczna.

Leave a comment