Od debiutu pamięci RAM SODIMM DDR4 w roku 2014 minęła już niemal dekada, nie przeszkadza to jednak wspomnianym komponentom dzierżyć tytuł najpopularniejszych oraz najpowszechniej wykorzystywanych pamięci operacyjnych. I jest to miano w pełni zasłużone.
RAM SODIMM DDR4 rządzi obecnie w laptopach
Podzespół obecny na rynku praktycznie od 10 lat miał czas rozpłynąć się po wszystkich gatunkach notebooków, docierając nie tylko do urządzeń mainstreamowych, lecz także do bardzo niszowych modeli. Myli się jednak ten, kto sprowadza sukces pamięci RAM SODIMM DDR4 wyłącznie do faktu wieloletniej obecności produktu w sprzedaży.
Historia handlu zna przecież przypadki, które dobitnie dowodzą, że samo wprowadzenie nowej odsłony sprzętu na rynku nie oznacza automatycznej, do tego entuzjastycznej przesiadki na novum w imię natychmiastowej zmiany na coś lepszego.
Użytkownicy przekonali się do RAM SODIMM DDR4, ponieważ sprzęt ten wprowadził faktyczny, mierzalny, a przede wszystkim odczuwalny wzrost wydajność względem SODIMM DDR3. Rzecz jasna przesiadka na nowszą pamięć operacyjną nie mogła się odbyć z marszu – budowa laptopa wyklucza samodzielną ingerencję w komponenty na tak dużą skalę, jak ma to miejsce w komputerach stacjonarnych. W praktyce mija się to zresztą z celem.
Siłą rzeczy niezbędny stał się zakup nowego urządzenia, przy czym odwdzięczało się ono już przy pierwszym uruchomieniu znacznie krótszym czasem startu. Równie spektakularne efekty czekały podczas realizacji kolejnych zadań, w tym oczywiście obsługi przeglądarki internetowej, pakietu biurowego, programów graficznych, gier. Krótko mówiąc, każdy proces został przyspieszony w sposób, którego nie dało się ignorować ani zawdzięczać jedynie wymianie dysku na model o wyższych prędkościach zapisu/odczytu.
Wartością, która przechyliła szalę zwycięstwa na rzecz pamięci RAM SODIMM DDR4, okazała się suma poszczególnych elementów specyfikacji technicznej.
Jak szybka jest ta pamięć operacyjna?
Miarą wydajności pamięci operacyjnej jest częstotliwość taktowania zegarów pamięci. RAM SODIMM DDR4 zaczyna z pułapu 2133 MHz, osiągając nawet 4800 MHz (zależnie od modelu). Co ważne, RAM 2133 MHz montowano już w najtańszych modelach, a wartość ta była najwyższą, jaką mógł osiągnąć RAM SODIMM DDR3. Przeskok był więc gigantyczny, bo co było sufitem dla jednego komponentu, w drugim stawało się ledwie podłogą.
Przy okazji SODIMM DDR4 upowszechnił technologię dual-channel. Użytkownicy wyciągali tym samym więcej z teoretycznie tej samej ilości pamięci operacyjnej, korzystając z maksymalizacji przepływu strumienia impulsów przez złącza banków pamięci.
Równie istotny był i jest bogaty wybór pojemności modułów, rozpoczynający się od skromnych 4 GB, do 64 GB w zestawie 2×32 GB, choć sama technologia pozwala używać więcej (ale już tylko w komputerach stacjonarnych). W multimedialnym notebooku do codziennego surfowania w sieci, oglądania filmów i robienia zakupów może zagościć duet 2×8 GB RAM SODIMM DDR4, czyniąc urządzenie znakomitym kompanem pracy biurowej. I stan ten trwa do dziś.
W tych zadaniach RAM SODIMM DDR4 jest niezastąpiony
Byłoby krzywdzące i wielce niesprawiedliwe, gdyby ograniczyć użyteczność RAM SODIMM DDR4 tylko i wyłącznie do zastosowań biurowych. Tę szybkość oraz wydajność warto spożytkować w zadaniach o duży wyższych wymaganiach, zdecydowanie bardziej obciążających laptopa.
Logicznym wydaje się używanie pamięci RAM SODIMM DDR4 w gamingu, by dzięki niej uzyskiwać więcej klatek obrazu na sekundę. Szybsza pamięć przekłada się na wzrost fps-ów, choć oczywiście skala boostu zamyka się w kilku procentach.
Po laptopy z RAM SODIMM DDR4 chętnie sięgają również projektanci, graficy oraz montażyści wideo. Oni również oczekują płynności w zmaganiach z obszernymi, ciężkimi plikami, tak więc wysokie prędkości transferu pamięci operacyjnej są dla nich niebagatelnym wsparciem. Szybsze zakończenie projektu oznacza przecież niezwłoczne rozliczenie.
Bogaty wybór pamięci RAM SODIMM DDR4 znajdziesz w sklepie internetowym TechLord
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]