Sukcesja majątkowa dopiero od jakiegoś czasu zaczyna być popularna u nas w polsce. Kraje zachodniej Europy czy innych kontynentów już lata temu przeszły proces wprowadzania sukcesji majątkowej w życie. My jednak jako Państwo do niedawna nie posiadaliśmy tak wielu firm prowadzonych zarówno przez małych i większych przedsiębiorców oraz większość związków była sformalizowana w urzędzie stanu cywilnego czy w kościele. W dzisiejszych czasach jednak coraz więcej młodych jak i trochę starszych ludzi postanawia zakładać swój biznes, przyjaciele oraz rodzina wchodzą ze sobą w różnego rodzaju spółki. Rzeczą dziwną nie jest już posiadanie partnera bez ślubu.

Często też dzieje się tak, że dorośli mają dzieci z dwóch czy nawet trzech małżeństw czy związków. Stąd przyszedł czas na nasze Państwo, aby na poważnie zająć się wprowadzaniem sukcesji majątkowej w życie. Całe szczęście możemy iść śladem poprzedników i nie jest to dla nas aż tak nowy i obcy temat. Warto jednak zgłębić tą wiedzę i dowiedzieć się czy nie powinniśmy uiścić jakiś zapisków prawnych w umowach naszych firm czy w związku z naszym życiem prywatnym.

Co to sukcesja majątkowa?

Sukcesja majątkowa to nic innego jak przekazanie naszego majątku po naszej śmierci. W skład tego majątku mogą wchodzić różne rzeczy. W przypadku firmy jest to rola prezesa firmy, osoby, która będzie koordynowała firmą. Nie jest powiedziane, że liczy się tutaj nasz wybór. Jeśli coś nie jest zapisane może to wiązać się z nieodwracalnymi konsekwencjami. Sukcesji majątkowej podlegać mogą też udział w spółce cywilnej. Wtedy osoba, która jest wyznaczona przez jednego ze wspólników przejmuje jego udziały. Tutaj również zasada ta obowiązuje tylko wtedy, kiedy będzie odpowiedni zapis.

Jeśli chodzi o życie prywatne, tutaj sukcesji może podlegać praktycznie wszystko. Od domu przez auto po konto bankowe. Warto więc zadbać o to, aby odpowiednia osoba przejęła po nas nasz majątek. Jeśli chcemy pozostawić coś naszym dzieciom z kilku związków, naszym partnerom, z którymi nie jesteśmy w formalnym związku, czy bliskiej nam osobie musimy koniecznie zająć się tym od strony prawnej. Takie osoby nie odziedziczą po nas naszych rzeczy na mocy prawa. Dlatego jeśli chcemy im coś po nas pozostawić musimy o to zadbać wcześniej.

Dlaczego sukcesja majątkowa nie jest u nas popularna?

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy sukcesja majątkowa to dość świeża sprawa w Polsce. Już od jakiegoś czasu styl życia w naszym kraju się zmienia. Nie od początku jednak za tymi zmianami nadążyły zmiany w naszym myśleniu względem prawa. Kiedyś nikt od strony prawnej zbytnio nie martwił się śmiercią. Ogólnie w dzisiejszych czasach pędzimy tak szybko, że nie mamy czasu, aby pomyśleć o tak przyziemnej rzeczy.

Większość ludzi młodych zakładających spółki czy wchodzących w nieformalne związki również nie myśli o śmierci. W końcu są młodzi i wydaje im się, że zostało im dużo życia. Niestety bywa różnie i warto przygotować się na każdą ewentualność. Całe szczęście coraz częściej tak właśnie się dzieje. Coraz więcej młodych ludzi śladem zachodnich krajów reguluje prawnie swoją sytuację, tak aby w przypadku śmierci odpowiednie osoby, te które sobie wybraliśmy odziedziczyły po nas nasz majątek.

Oczywiście takie decyzje należy podejmować bardzo świadomie i najpierw dowiedzieć się o wszelkich prawnych rozwiązaniach. Następnie najlepiej wspólnie zdecydować o zabezpieczeniu rodziny czy biznesu na wypadek śmierci jednego z członków.

Leave a comment