Postęp technologiczny sprawia, że rozwiązania, które do tej pory wydawały się nowatorskie, coraz szybciej stają się przestarzałe, a ich miejsce zajmują kolejne. Jest to doskonale zauważalne w przypadku laptopów i komputerów. Do niedawna znaczna część użytkowników posługiwała się popularnymi dyskami SATA. Obecnie takie rozwiązanie jest stosowane coraz rzadziej, a interfejs SATA zaprojektowany pierwotnie dla nośników HDD zostaje wyparty przez dyski NVMEe M.2 1 TB. Idealnym przykładem NVMe wysokiej jakości, której warto zaufać, jest chociażby dysk 990 PRO 1 TB NVMe Samsung. Co go wyróżnia? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę przy zakupie? Dowiedz się więcej.

Dysk M.2 1 TB Samsung – podstawowe informacje

Czym tak naprawdę jest dysk 990 PRO 1 TB NVMe Samsung i czego można spodziewać się po takim rozwiązaniu?

Zacznijmy od tego, że posiadanie na wyciągnięcie ręki narzędzia (zarówno w przypadku pracy, jak i rozrywki), jakim jest nośnik PCIe NVMe 1 TB, w obecnych czasach jest wręcz niezbędne. Dlaczego? Ma to przede wszystkim związek z wydajnością naszych urządzeń. Stosunkowo łatwo zauważyć, że komputery i laptopy, z których obecnie korzystamy, są o wiele szybsze. Prędkość przesyłania i odbierania danych ma z kolei bardzo duży wpływ na ich wydajność.

Do pewnego momentu idealnym rozwiązaniem były nośniki SATA, jednak aktualnie okazują się niewystarczające. Stąd podstawowym wyborem wśród znacznej części osób zaczyna stawać się dysk NVMe M.2 1 TB.

NVMe pochodzi od słów Non-Volatile Memory Express. NVMe to nic innego jak protokół, który służy do przesyłania danych. Korzysta z magistrali PCIe i został zaprojektowany właśnie z myślą o dyskach SSD. Dzięki NVMe komunikacja między SSD a procesorem systemu staje się możliwa.

Dysk M.2 1 TB Samsung 990 PRO – zalety

Dlaczego warto zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest dysk 990 PRO 1 TB NVMe Samsung? Jeśli szukasz urządzenia, które oferuje wysoką prędkość* i długotrwałą wydajność, to idealna opcja dla Ciebie.

Dysk PCIe NVMe 1 TB Samsung to znacznie szybsze działanie, niż ma to miejsce w przypadku starszych modeli. Szybkości odczytu/zapisu losowego są o 40 proc. i 55 proc. wyższe niż w przypadku modelu 980 PRO – tutaj mamy do czynienia z wartościami do 1400 K/1550 K IOPS. Z kolei prędkości zapisu/odczytu sekwencyjnego wynoszące do 7450/6900 MB/s są niemal równe maksymalnym limitom PCIe® 4.0**.

Elementem, na który również warto zwrócić uwagę w przypadku dysku 990 PRO 1 TB NVMe Samsung, jest zużycie energii. Często ma się wrażenie, że świetna efektywność oznacza większe zużycie energii urządzenia. W przypadku tego nośnika marki Samsung jest jednak inaczej. Zużywa on mniej energii niż model 980 PRO, a jego wydajność okazuje się o 50 proc. wyższa***.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Najwyższa teoretyczna prędkość odczytu sekwencyjnego PCIe 4.0 wynosi 8000 MB/s – wg stanu danych z III kwartału 2022 roku, model 990 PRO osiąga 7450 MB/s.

**Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego. Konfiguracja systemu testowego: 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5800X CPU@3.80GHz, DDR4 3600MHz 16GBx2 (PC4-25600 Overclock), System operacyjny – Windows 10 Pro 64bit, Chipset – ASRock-X570 Taichi. Aby zmaksymalizować wydajność dysku 990 PRO należy sprawdzić na stronie Intel lub AMD, czy system obsługuje standard PCIe 4.0. Wersja 4 TB zadebiutowała na rynku w 2023 roku.

***Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 980 PRO – 1129/877 MB/Wat, Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1 TB.

Leave a comment