Przez ostatnie lata borykaliśmy się z pandemią. Wobec tego kryzysu wielu z nas przeszło na pracę zdalną. Również najmłodsi zaczęli spędzać długie godziny przed ekranem wykonując swoje codzienne obowiązki tj. np. uczęszczanie na zajęcia szkolne. To wszystko spowodowało, że na rynku elektroniki zaczęło brakować sprzętu. Polacy, szczególnie w dużych miastach jak Warszawa, zaczęli wykupywać laptopy. Ostatecznie, ogromny boom zakupowy, w połączeniu z przerwanymi łańcuchami dostaw podzespołów z Azji do Europy sprawiły, iż laptopy w Warszawie stały się niemal towarem luksusowym, na który trzeba było czekać wiele tygodni. Jak łatwo się domyślić, odbiło się to na cenach komputerów. Ile kosztują więc laptopy w stolicy w 2022 r.?

Co wpływa na cenę laptopów w Warszawie?

Oczywiście sytuacja epidemiczna nie była jedynym faktorem, który wpłynął na ceny jakie osiągają dziś laptopy w Warszawie. Na koszt komputera składa się wiele czynników. Zaliczyć możemy do nich drożejącą na świecie energię (co wzmaga koszty produkcji wszystkich dóbr), a także deficyty w surowcach niezbędnych do wykonania podzespołów. Ponadto w kontekście Polski dochodzi do tego problem inflacji oraz prawodawstwa unijnego, które wymaga od zagranicznych eksporterów wykonywania sprzętu elektronicznego dystrybułowanego na terenie UE, zachowania najwyższych standardów jakości i wykonania. Z tego względu na naszym rynku zwykle spotkać możemy lepszej jakości komputery, ale w droższej cenie. Na koniec marca 2022 r. przyzwoitej jakości laptopy oscylują od 3500 do 7000 tys. zł.

Lokalnie, w obrębie miasta, na cenę laptopów też może wpływać kilka rzeczy. Przykładowo lokalizacja salonu, w którym kupujemy sprzęt lub to, czy decydujemy się na kupno laptopa w Warszawie, w zwykłym supermarkecie, czy u oficjalnego dilera konkretnej marki. Zdarza się, że firmy oferujące laptopy Warszawa, muszą płacić różnej wielkości czynsz, rachunki czy prowizje, dlatego przerzucają bezpośrednio koszty na klienta. Warto zatem zastanowić się, czy nie lepiej byłoby dla nas zakupić sprzęt np. w mniejszym sklepie na obrzeżach, aniżeli w wielkim markecie, w którym komputery sprzedawane są masowo i nikt nie ma czasu, aby nam doradzić.

Gdzie są najtańsze laptopy w Warszawie?

Oczywiście dotykając tematu cen laptopów w Warszawie, nie można pominąć kwestii tego, gdzie w mieście znajdziemy taki sprzęt najtaniej. Odpowiedź w tym przypadku jest prosta i brzmi: w komisie. Jednak czy warto korzystać z usług firmy oferującej używane laptopy i sprzęt poleasingowy? Z pewnością nie ma się co bać takiego ruchu, ponieważ używane nie zawsze znaczy gorsze. Równocześnie jednak musimy mieć się na baczności i spróbować ocenić, czy dany komis jest godny zaufania. Najlepsze „second hand’y” z laptopami w Warszawie to takie, które oferują nam gwarancję i możliwość ubezpieczenia sprzętu, a także mogą pochwalić się dobrymi opiniami w Google. Na terenie stolicy jest co najmniej kilka komisów, które można śmiało polecić, dlatego koniecznie zrób research i nie bój się wyruszyć na elektroniczne łowy właśnie do tych miejsc. Powodzenia w poszukiwaniach!

Leave a comment