Posiadanie w ogrodzie prywatnego basenu jest dla wielu z nas spełnieniem marzeniem i szansą na zapewnienie rodzinie wyjątkowej atrakcji. Szczególnej wagi nabiera to w czasach, gdy nie ma zbytniej możliwości zagranicznych wyjazdów, a przecież mimo tego rodzina chce się świetnie bawić, korzystać z pogody i cieszyć kąpielami. Od czego zacząć planowanie budowy przydomowego basenu?

Budżet, projekt i możliwości, jakie daje teren przed domem

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jest określenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na budowę zbiornika basenowego. Warto tutaj wziąć pod uwagę fakt, że basen to nie tylko zbiornik, ale i szereg dodatków, bez których praktycznie niemożliwe jest korzystanie z niego w pełni. Mowa tutaj np. o filtrach do oczyszczania wody, chemii basenowej w postaci chloru czy grzałek, jeśli chce się je wykorzystać do podgrzania wody w okresie jesiennym i wiosennym. Te dodatkowe koszty łatwo podliczyć korzystając z ofert sprawdzonych wykonawców np. https://www.folkpool.pl/ i porównując je z tym, co rzeczywiście możemy na budowę przeznaczyć. Kolejna kwestia to sprawdzenie czy teren, jaki pod basen posiadamy rzeczywiście pozwala na jego montaż. Być może pod ziemią biegną ciągi rur lub instalacje uniemożliwiające wykopanie odpowiedniego dołu pod nieckę basenową? Takie rzeczy najłatwiej sprawdzić bezpośrednio w planie zagospodarowania swojej działki, który takie ciągi musi uwzględniać. Dopiero po określeniu budżetu i możliwości terenu warto przystąpić do zaprojektowania akwenu lub skorzystania z projektów gotowych.

Wybór wykonawcy – ważne czynniki

Bez względu na to, czy skorzysta się z projektu indywidualnego basenu, dopasowanego do działki i budżetu czy też z „gotowca”, należy do jego instalacji wybrać odpowiedniego wykonawcę. Tutaj dobrze jest kierować się renomą firmy wykonawczej, jej doświadczeniem na rynku i przeglądem portfolio, w którym można będzie zobaczyć, jakie baseny do tej pory firma projektowała i instalowała. Dobrym przykładem może być przejrzenie etapów wykonywania basenów, które u większości cenionych firm są do wglądu na ich stronach internetowych (przykład: https://folkpool.pl/baseny-ogrodowe-i-w-domu/). Sprawdzając wykonawcę dobrze jest też znaleźć w internecie opinie wystawione mu przez poprzednich klientów. Potrafią one dać szeroki pogląd na terminowość wykonywanych prac, dotrzymywanie warunków umowy czy merytoryczne wsparcie zleceniodawcy w trakcie budowy basenu i decydowania o tym, co powinien on zawierać, a czego można sobie oszczędzić bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia pływających.

Ważnym czynnikiem „za” lub „przeciw” będzie również możliwość skorzystania z późniejszej gwarancji dawanej przez firmę na budowę basenu lub możliwości serwisowania urządzeń dodatkowych. Jeśli wykonawca zajmuje się nie tylko budową zbiorników rekreacyjnych ale również dostarcza do nich filtry, oświetlenie, zadaszenie, linery, folie czy podgrzewacze do wody, to będą to dodatkowe atuty przemawiające na jego korzyść. Dzięki temu jako klienci będziemy mogli zawsze w tej samej firmie dokupić dodatkowe wyposażenie i prawdopodobnie skorzystać przy tym na preferencyjnej cenie.

Leave a comment