Na rynku istnieje wiele rodzajów kredytów, i każdy z nich może być zaciągnięty w innym celu. Najczęściej duży kredyt bierze się na mieszkanie, ale istnieją też innego rodzaju kredyty, które można zaciągnąć na dowolny cel.
Rodzaje kredytów i zasady ich przyznawania
Kredyty to długoterminowe instrumenty finansowe, które oferowane są przez banki. Przyznawane są one w oparciu o prawo bankowe i obwarowane różnego rodzaju umowami i warunkami. Aby dostać kredyt, trzeba posiadać dobrą historię kredytową, oraz stałe źródło dochodu. Często banki wymagają w momencie przyznania kredytu umowy na czas nieokreślony oraz uzyskania konkretnego progu dochodowego. Zazwyczaj wymagania są tym większe, im większa jest suma, o jaką klient wnioskuje.
Jest wiele rodzajów kredytów i rozróżniamy je między innymi w zależności od celu, na jaki chcemy pieniądze pożyczyć. Dokładniej, rodzaje kredytów wymienia i opisuje ktory.pl – najpopularniejsze są kredyty hipoteczne, a także kredyty gotówkowe. Często możemy się również spotkać z kredytem na samochód.
Jaki kredyt na budowę domu?
Kredyt hipoteczny to jeden z najczęściej wybieranych kredytów. Jest on przyznawany na wysokie kwoty, a zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli dom lub mieszkanie, na które zakup planujemy przeznaczyć pieniądze. Dopóki nie spłacimy kredytu lub jego większej części, to bank jest więc właścicielem nieruchomości. Istnieje jednakże opcja wskazania jako wkładu własnego innej nieruchomości, co automatycznie wprawia, że jest ona objęta hipoteką. Jest to dobre rozwiązanie – wkładem własnym może też być działka, na której planujemy wybudować dom.
Kredyty hipoteczne przyznawane są na wiele lat, dlatego też klienci weryfikowani są przez banki pod różnymi kątami. Oprócz dokumentów tożsamościowych i z zakładu pracy, w przypadku tego rodzaju kredytu należy także przedstawić wszystkie papiery związane z własnością nieruchomości, na wykup lub budowę której wnioskujemy o kredyt.
Na co jeszcze można wziąć kredyt?
Oprócz kredytów hipotecznych można także wziąć kredyt na dowolny cel, zwany kredytem gotówkowym. W tym przypadku bank nie musi znać celu kredytu, a warunki są nieco łagodniejsze. Wiele osób myśli, że są to kredyty przyznawane na niewielkie sumy, jednak w istocie taki kredyt w rzadkich przypadkach można dostać nawet na około 200 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że kredyty gotówkowe są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż kredyty hipoteczne.
Często wybieraną opcją są także kredyty konsolidacyjne, które nie polegają na dostarczeniu do klienta pieniędzy na konto, a na skoordynowaniu ze sobą wszystkich dodatkowych pożyczek kredytobiorcy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które gubią się w swoich zobowiązaniach, albo mają trudności z ich spłatą. Konsolidacja kredytu to innymi słowy zamienienie kilku rat na jedną, którą płaci bank. Taki kredyt jest oczywiście płatny, ale w perspektywie długoterminowej może być bardzo opłacalny, ponieważ faktyczne raty wszystkich pożyczek ulegają pomniejszeniu.