Biuro rachunkowe jest nieocenioną pomocą dla przedsiębiorstw, którym zależy na profesjonalnym prowadzeniu firmowej księgowości. W dzisiejszych czasach każda działalność stara się jednak wychodzić poza wąsko nakreślone granice, które zostały nakreślone w przeszłości. Dlatego dziś dobre biuro rachunkowe prowadzi kompleksowe usługi, do których – prócz księgowości – zaliczają się między innymi pomoc w zakładaniu przedsiębiorstwa czy przeprowadzanie analiz i sporządzanie raportu. Dobrym przykładem takiego kompleksowego podejścia jest biuro rachunkowe w Lublinie, o którym piszemy nieco więcej poniżej.

Po pierwsze – usługi księgowo-rachunkowe

Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie księgowości należy do niezwykle odpowiedzialnych zadań, jakie stoją przed każdą firmą. Dlatego przedsiębiorcy często powierzają je profesjonalistom, przede wszystkim sprawdzonym biurom rachunkowym, które mogą pochwalić się dobrymi referencjami. Prowadzenie ksiąg handlowych, rejestracji sprzedaży i zakupów, sporządzanie bilansu zysków i strat, a także reprezentowanie przedsiębiorstwa w urzędach czy sporządzanie deklaracji do Głównego Urzędu Statystycznego – wszystko to można powierzyć biuru rachunkowemu. W wyniku tego znaczna część odpowiedzialności przekazywana jest w ręce zawodowców, którzy na bieżąco kontrolują finanse danej firmy, a sam przedsiębiorca – co również nie jest przecież bez znaczenia – oszczędza sobie wiele czasu i nerwów.

Po drugie – zakładanie nowej działalności

Biura rachunkowe często zapewniają również pomoc w zakładaniu nowej działalności. Jest to o tyle istotne, że z profesjonalną pomocą doradców można ustrzec się wielu błędów, czy to związanych z rejestracją nowej firmy, czy rozliczaniem jej finansów, zwłaszcza na początkowym etapie jej działalności. Jako że dobry start zwykle determinuje umiejscowienie przedsiębiorstwa na rynku, pomoc biura rachunkowego (m. in. optymalizacja kosztów już przed startem) w zakładaniu działalności może okazać się kluczowa dla przyszłości danego biznesu. Pamiętać bowiem należy, że błędy poczynione na początku, przy kładzeniu fundamentu pod firmę, będą miały długofalowy wpływ na jej działalnie.

Wspomniane we wstępie Biuro Rachunkowe IN PLUS https://www.inplus.lublin.pl, które działa w Lublinie, ale obsługuje klientów w całej Polsce, prowadzi doradztwo nie tylko w procesie rejestracji nowej firmy (w tym przygotowaniem odpowiednich wniosków), ale również w zakresie wyboru optymalnej formy danej działalności. Korzystając z pomocy biura rachunkowego przy założeniu firmy, dany przedsiębiorca ma okazję nawiązać bliską współpracę z biurem już przy pierwszym krokach stawianych na rynku, co zwykle skutkuje budową solidnych podstaw zaufania oraz bliską współpracą firmy z biurem rachunkowym przez wiele lat, często także w innych obszarach niż księgowość.

Po trzecie – szkolenia (Excel) i analizy

Jeśli już mowa o innych obszarach działalności biur rachunkowych, to należy wspomnieć chociażby o sporządzaniu raportów i analiz dla klientów, zarówno na podstawie danych własnych firmy, jak i źródeł zewnętrznych. W ten sposób dane przedsiębiorstwo otrzymuje profesjonalną analizę rynku, na którym działa, z wytycznymi, w jaki sposób optymalnie się zachować.

To jednak nie wszystko – biura rachunkowe zajmują się dziś również prowadzeniem różnego rodzaju szkoleń, w tym między innymi szkoleniami BHP czy tymi w zakresie korzystania z programu Excel. Warto zwrócić szczególną uwagę na drugie z wymienionych tu szkoleń, jako że Excel jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w biznesie.

Powszechne użycie Excela ma źródło w jego przydatności – za pomocą tego narzędzie można okiełznać firmowe finanse, przedstawiając dane w efektywny (ale też efektowny) sposób. Ponadto łatwość wprowadzania i aktualizacji danych zgromadzonych w Excelu czyni z niego narzędzie dostępne dla każdego, nawet początkującego przedsiębiorcy. Słowem – czym bardziej zaawansowane użytkowanie Excela, tym większe możliwości otwierają się przed daną firmą.

Leave a comment