Zadbane oczko wodne to piękna ozdoba przydomowego ogrodu, ale również spory obowiązek. Do prawidłowego działania oczka niezbędne są jednak dwie rzeczy – właściwe napowietrzenie i oczyszczanie wody, zwłaszcza jeśli w sadzawce rezydują ryby.Aby zachować równowagę biologiczną, warto zainstalować pompę wodną oraz filtr.  Sprawdź jak się do tego zabrać.

Dlaczego pompa jest ważna?

Oczko wodne zamieszkiwane przez ryby wymaga nieustannego filtrowania, a także napowietrzania wody. Właśnie dlatego jednym z podstawowych zadań pompy jest tłoczenie wody w kierunku specjalistycznych filtrów oczyszczających. Co więcej, ciecz wprowadzona w ruch przez pompę w naturalny sposób ulega natlenieniu. Pompy do oczek wodnych powinny mieć solidną oraz bardzo wytrzymałą konstrukcję.

W oczkach wodnych stosuje się najczęściej dwa rodzaje pomp:

  • zewnętrzne – służące przede wszystkim do napowietrzania wody lub jako element procesu filtracji
  • wewnętrzne –  w całości zanurzone w wodzie służące zarówno do napowietrzania, jak i oczyszczania wody
  • doprowadzające wodę ze źródeł zewnętrznych – np. pompy głębinowe pompujące wodę ze studni

Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Wybierając pompę do oczka wodnego należy zwrócić uwagę na jej wydajność. Parametr ten oznacza maksymalną ilość wody w litrach na godzinę, jaką może przepompować urządzenie.

W zależności od wielkości zbiornika, należy wybrać pompę, która upora się z pracą maksymalnie do dwóch godzin.

Kolejna sprawa, której warto się przyjrzeć to wysokość podnoszenia wody (H max). Ma to o tyle istotne znaczenie, że niektóre pompy są fabrycznie wyposażone w dysze, które dają możliwość regulacji wysokości podnoszenia cieczy. Cecha ta jest szczególnie przydatna, gdy projektujemy np. domową fontannę.

Niemniej ważny jest pobór mocy (W). Pompa głębinowe działają najczęściej nieprzerwanie przez większą część roku, dlatego warto mieć na uwadze ten parametr. Wybierając urządzenie o optymalnym poborze w stosunku do wykonywanej pracy, nie przepłacimy za energię elektryczną.

Akcesoria wspomagające pracę pompy

Niezwykle ważny, aczkolwiek często pomijany element to długość kabla zasilającego. Zbyt krótki będzie wymagał dodatkowo użycia zasilacza, natomiast zbyt długi prawdopodobnie będzie przeszkadzał. Właśnie dlatego warto wybrać pompę wyposażoną w kabel o optymalnej długości 5 metrów.

Wybierając pompę z przeznaczeniem do obsługi oczka wodnego, warto sprawdzić czy jest ona wyposażona w specjalną podstawę, która umożliwia montaż urządzenia na dnie zbiornika.

Pompa głębinowa do zasilania oczka wodnego

Pompa głębinowa świetnie sprawdzi się jako urządzenie pompujące wodę ze studni do zbiornika. Woda studzienna jest bez wątpienia jednym z najtańszych rozwiązań. Jedynym problemem może się wydawać zanieczyszczenie biologiczne lub chemiczne, ale można sobie z nim poradzić instalując uzdatniacze wody lub ustabilizować je już po przepompowaniu do zbiornika.

Leave a comment