Zazwyczaj ogród kojarzony jest ze słońcem, kolorowymi i pachnącymi kwiatami, które bujnie rosną dzięki ogrzewającym je promieniom. Można zrelaksować się w takim otoczeniu, leżąc na leżaku czy siedząc pod parasolem ze szklaneczką chłodnego napoju. A co, jeśli nasz kawałek ziemi usytuowany jest pomiędzy drzewami lub z tyłu budynku, gdzie panuje orzeźwiający chłód i cień? Istnieje na to sposób i rozwiązanie, podobnie jak w przypadku niejednej darmowe gry online, którą chętnie wybiera się w kasynach online. Wracając do naszej zacienionej okolicy, przyjrzyjmy się, co ciekawego można zaaranżować w takiej przestrzeni?

Gatunki cieniolubne

Wiele osób jest zmartwionych tym, że na swojej posesji ma wysokie drzewa, pod którymi nic nie chce rosnąć. Tak się dzieje, kiedy dobieramy nieodpowiednie gatunki roślin. Wszak sensowne jest to, że kwiat potrzebujący nasłonecznienia będzie kiepsko wegetował w cieniu drzew. Nic jednak nie jest stracone, gdyż z powodzeniem można taki okaz przesadzić w inne miejsce. Ważnym czynnikiem doboru roślin jest rodzaj gleby. Liście oraz kora niektórych gatunków zakwaszają ziemię i to również należy uwzględnić przy komponowaniu rabaty. W sklepach ogrodniczych można zakupić testy, dzięki którym poznamy, jaką glebę mamy na swoim terenie. Testy są proste w obsłudze a wynik otrzymamy w kilka chwil. Na szczęście wybór roślin cieniolubnych i kwasolubnych jest dość szeroki. Do dyspozycji mamy całą gamę wrzosów, wrzośców i wrzosowatych, wśród których znajdziemy rozmaite krzewy (różanecznik, azalia, pieris, kalmia), krzewinki (żurawina) oraz krzewy owocowe np. borówka amerykańska. Dobrze sprawdzą się tutaj także iglaki: sosny, cyprysiki, jałowce, jodły i sośnice. Do wyboru na stanowiska półcieniste są magnolie, hortensje, konwalie i niecierpki oraz rozmaite, kolorowe funkie, których liście są prawdziwą ozdobą.

Pielęgnacja zacienionych rabat

Podstawą będzie tutaj stworzenie właściwych warunków glebowych na samym początku, gdyż bez tego trudno o dobry wzrost roślin. Należy przekopać ziemię oraz dostarczyć jej składników odżywczych, z których później będą czerpać kwiaty i krzewy. Chodzi o to, by stworzyć warunki, które przypominają te naturalnie występujące. Pomocne będą w tym torf i kompost, które zakwaszają ziemię i utrzymują wodę. Ponadto po posadzeniu roślin, warto je ściółkować korą sosnową, trocinami lub igliwiem, co wpłynie korzystnie na zachowanie wilgoci w ziemi oraz zapobiega przerastaniu chwastów. Niezbędne jest także właściwe nawadnianie rabat, szczególnie w czasie suszy. Należy również zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby każdej z roślin i odpowiednio przycinać, usuwać suche liście lub przesadzać, jeśli są zbyt blisko siebie. Pielęgnacja cieniolubnych gatunków może być łatwa i prosta, jeśli będziemy pamiętać o tych kilku ważnych rzeczach

Jak stworzyć swój cień?

Kiedy jesteśmy w sytuacji, że tego cienia brakuje na naszym terenie, wówczas mamy kilka możliwości. Jedne z nich są szybkie, a inne wymagają czasu. Najprościej postawić jakąś konstrukcję, która z powodzeniem będzie rzucała cień. Może to być rozbudowana pergola, po której będą się pięły słoneczne gatunki, zaś z drugiej strony będą odpowiednie warunki dla roślin w cieniu. Prócz pergoli mamy do dyspozycji ścianki drewniane, które nie przepuszczają światła. Równie efektowne, choć nieco czasochłonne, będzie postawienie murku czy altany. To z pewnością większa inwestycja, jednak spełni ona również inne funkcje np. towarzyską, gdzie pod dachem można spędzać czas z bliskimi, nawet w pochmurne dni. Kolejną opcją jest szybko rosnący żywopłot, jednak będzie wymagał on pielęgnacji przez co najmniej 2-3 sezony, aby osiągnąć upragnione efekty. To i tak znacznie szybciej niż wzrost drzew, ale jeśli nie zależy nam na czasie, wtedy możemy zainwestować w dowolny gatunek i cierpliwie czekać.

Author

Write A Comment