Przypadkowa kolizja albo upadek, nawet przy niewielkich prędkościach, mogą uszkodzić każdy jednoślad. Najczęstszymi konsekwencjami takich zdarzeń są oczywiście otarcia i skaleczenia. Dla roweru skutkiem są powykrzywiane szprychy oraz konieczność naprawy, którą jest centrowanie koła. Trzeba podjąć się tego działania zawsze, gdy kształt wyraźnie różni się od klasycznego profilu. Inaczej ryzyko następnej wywrotki albo poważniejszego zdarzenia byłoby naprawdę duże. Rozpatrując, jak wycentrować koło, by przywrócić jego wcześniejszą pracę, warto poznać kilka wskazówek. Priorytetem jest ponowne uzyskanie idealnego okręgu. Wtedy na nowo można wmontować element do roweru. Da się to zrobić w pełni samodzielnie.

Centrowanie koła w rowerze – od czego zacząć?

Odpowiedź na pytanie, na czym polega centrowanie koła, to w uproszeniu przywracanie szprychom ich poprzedniego kształtu i ponowne osadzanie w obręczy. Właśnie takie działanie pozwala wyrównać krzywizny oraz wybicia powstałe po zdarzeniu na drodze. Jak w większości zadań serwisowych, duże znaczenie ma dobre przygotowanie do tej pracy. Należy więc zgromadzić niezbędne narzędzia, takie jak centrownica czy klucz do nypli. Potencjalne skomplikowanie działań jest związane z typem hamulców w danym rowerze. Jeśli jednoślad ma mechanizm tarczowy obędzie się bez ściągania koła. Co innego, gdy na wyposażeniu jest wersja szczękowa. Wtedy centrowanie koła w rowerze będzie nieco bardziej złożone. Niewykluczone, że poprawność wykonania trzeba zweryfikować na profesjonalnym przyrządzie do określania centryczności. Samo postępowanie techniczne to opcje zastosowania kilku, głównych metod. Wszystkie należy zacząć od usunięcia wadliwych szprych i włożenia nowych. Przy głośniejszej pracy łożysk warto też poddać sprawdzeniu stan piasty.

Podstawowe metody centrowania koła w rowerze

Przejście przez początkowe oraz przygotowawcze fazy procesu, którym jest centrowanie koła oznacza, że można wybrać daną metodę. Bywa to na przykład podjęcie się naprawy w formacie góra-dół. Na czym polega centrowanie koła taką techniką? W uproszczeniu chodzi o poruszanie się w obrębie wskazanej osi. Blaszka albo pręt specjalistycznej centrowcy mają też stykać się z obręczą w maksymalnym punkcie bicia. Potem można przejść do ostrożnego dokręcania szprych, a w finale ich luzowania do uzyskania idealnego okręgu. Inną metodą jest format prawo-lewo. Wtedy blaszkę należy ustawić w bliskości ścianki obręczy. Jak wycentrować koło? Trzeba po prostu znaleźć największe odchylenia w ujęciu poziomym. Dalej zostają właściwe naciągnięcie szprychy na drugą stronę piasty, a potem popuszczenie i wyrównanie. Jest też opcja zaplatania techniką na 3 krzyże. Takie centrowanie koła w rowerze oznacza wkładanie szprych w co drugi otwór oraz pozostawianie pustych wylotów. Aż do całkowitego skrzyżowania się układu w tej formie. 

Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, to sprawdź pieknyrower.pl.

Leave a comment