W życiu spotykają nas różne sytuacje, często nie jesteśmy w stanie przewidzieć różnego rodzaju wydatków, a co za tym idzie – nie jesteśmy na nie finansowo przygotowani. Ponadto wiele osób nie jest w stanie odłożyć ze swojej wypłaty kwoty umożliwiającej np. zakup samochodu lub przeprowadzenie remontu bez wsparcia finansowego w postaci kredytu. Jak zatem mądrze korzystać z pomocy instytucji finansowych, kiedy wybrać pożyczkę, a kiedy kredyt? Czym różnią się te produkty i jak się o nie starać?

Kiedy wziąć pożyczkę, a kiedy kredyt?

Wybór pomiędzy pożyczką a kredytem bardzo często nie jest prosty. Oba te produkty finansowe zdecydowanie się od siebie różnią, a ostateczna decyzja często zależy od konkretnej sytuacji życiowej i finansowej osoby, która potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Nie mniej warto znać wady i zalety każdej z tych opcji. Pomocne są tutaj różnego rodzaju artykuły i poradniki, na przykład pożyczka a kredyt – co lepsze objaśnia DobraPozyczka24.pl.

Różnic pomiędzy pożyczką a kredytem jest bardzo wiele, my skupimy się na najistotniejszych. Przede wszystkim kredyty są udzielane na znacznie większe sumy niż pożyczki. Bardzo istotną kwestię stanowi również sposób spłaty tych dwóch zobowiązań. W przypadku kredytu spłata jest zwykle rozłożona na wiele rat, które nie obciążają za bardzo domowego budżetu. Pożyczki natomiast zazwyczaj należy spłacić w całości, ponadto termin spłaty jest krótki, bardzo często jest to 30, 60 lub 90 dni.

Na podstawie powyższych informacji bardzo łatwo wyciągnąć wniosek, że pożyczka może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy brakująca nam kwot jest niska i mamy pewność, że uda nam się szybko ją zdobyć, aby zwrócić zobowiązanie. Kredyt natomiast sprawdzi się w przypadku większych wydatków, a jego spłata będzie trwać długo, jednak nie obciąży nas tak bardzo finansowo.

Jak starać się o pożyczkę?

Aby otrzymać pożyczkę nie musimy spełniać zbyt wielu wymagań, ani przedstawiać specjalnych zaświadczeń. W zasadzie wystarczy spełniać podstawowe warunki, to znaczy być pełnoletnim oraz posiadać źródło dochodu. Oferty firm pożyczkowych najłatwiej znaleźć w internecie. Aby otrzymać pożyczkę wystarczy wypełnić wniosek online, a pieniądze powinny pojawić się na naszym koncie w ciągu kilkunastu minut.

Jak starać się o kredyt?

Banki mają zdecydowanie większe wymagania w stosunku do klientów, którzy chcą pożyczyć od nich pieniądze niż firmy udzielające pożyczek. Rodzajów kredytów jest wiele, jednak do najpopularniejszych należą kredyty hipoteczne oraz gotówkowe. Ten drugi rodzaj jest najbardziej zbliżony do pożyczki, jednak aby go otrzymać trzeba spełniać zdecydowanie więcej warunków. Przede wszystkim banki wymagają od osób chcących zaciągnąć kredyt dokumentów potwierdzających stałe dochody, a także przeliczają zdolność kredytową. Po tym, jak złożymy w wybranym banku wniosek wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, sprawdzana jest nasza historia kredytowa. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy liczyć na pozytywną decyzję banku.

Leave a comment