Rozmowa kwalifikacyjna dla wielu ludzi jest czymś stresującym. Spotkanie twarzą w twarz z przyszłym pracodawcom potrafi niektórych przyprawić o mini zawał serca. Pamiętaj fakt, że dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza, że przyszły pracodawca jest tobą zainteresowany, wykorzystaj to.

Aby zmniejszyć stres towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej, warto jest się do niej, odpowiednio przygotować. Poczujesz się wtedy pewniej, będziesz również gotowy na większość pytań.

Dowiedz się czegoś o firmie, do której wysłałeś CV.

Może się to wydać dziwne, jednak wielu ludzi przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną nie sprawdza nawet głównych celów firmy lub jej profilu działalności. Znajdź jak najwięcej informacji, które pomogą ci się przygotować do interview. Pamiętaj, im więcej wiesz na temat firmy, w której starasz się o posadę, tym lepiej wypadniesz i zmniejszysz stres.

Media społecznościowe Twoją wizytówką.

Coraz częstszą praktyką firm staje się sprawdzanie profili przyszłych pracowników w mediach społecznościowych. Sprawdź, czy wszystkie dane na Twoim profilu są zgodne z tymi w CV. Czasem niektóre fanpage, które obserwujesz, nie stawiają Cię w złym świetle. Zabezpiecz swoją prywatność. Czasem nieodpowiednie zdjęcie z imprezy potrafi przekreślić Twoją szansę na otrzymanie wymarzonej pracy.

Sprawdź, jakie są najczęstsze pytania.

Pamiętaj, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są testem z Twojego CV. Na wszystkie pytania odpowiadaj spokojnie. Musisz być gotowy na pytania o poprzednią pracę. Opowiedz o swoich obowiązkach oraz mocnych stronach. Możesz przytoczyć jakąś historię, w której poradziłeś sobie w ciężkiej sytuacji.

Praktyka czyni mistrza.

Ułóż sobie listę najczęstszych pytań i ćwicz odpowiadanie na nie. Rozmowa z samym sobą w lustrze pomoże Ci zapanować nad stresem. Podczas właściwej rozmowy z przyszłym pracodawcą nie będziesz musiał długo się zastanawiać nad odpowiedzią. Pamiętaj, żeby przedstawić, jakie korzyści firma będzie czerpała z zatrudnienia właśnie Ciebie.

Bądź gotowy na pytanie o wynagrodzenie.

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej musi paść pytanie o Twoje oczekiwania finansowe. Jak się do niego przygotować? Sprawdź Aktualne raporty płacowe na dane stanowisko, dowiesz się dzięki temu, jakiej kwoty możesz się spodziewać.

Leave a comment