Niestety pomimo licznych zabezpieczeń, jakie stosują zarówno banki, jak i firmy oferujące pożyczki, każdego roku dochodzi do licznych przypadków wyłudzeń kredytów. Zarówno próba wyłudzenia kredytu, jak i samo wyłudzenie jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Taka sytuacja może spotkać każdego, kto nie zachowa odpowiedniego poziomu ostrożności w kwestii ochrony swoich prywatnych danych, lub zgubi dowód osobisty. Co można zrobić, aby uniknąć tego typu problemów? Jak postąpić, gdy staniemy się już ofiarą przestępstwa?
Jak chronić się przed wyłudzeniem kredytu?
Przede wszystkim należy bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii udostępniania danych ze swojego dowodu osobistego osobom trzecim. W żadnym wypadku nie należy przesyłać nikomu zdjęcia, czy też skanu swojego dowodu, jeśli nie mamy stu procentowej pewności co do tego, w jakim celu dane z tego dokumentu zostaną wykorzystane. W rzeczywistości bardzo rzadko mają miejsce sytuacje, w których zmuszeni jesteśmy do podawania gdziekolwiek tak wrażliwych informacji na swój temat.
Oczywiście istnieje ryzyko, że zgubimy swój dowód osobisty, lub ktoś nam go ukradnie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej go zastrzec oraz zgłosić fakt kradzieży na policji.
Ważną informacją jest to, że zastrzec dowód osobisty możemy dzwoniąc na infolinię dowolnego banku, nawet jeśli nie korzystamy z jego usług. Sama utrata dowodu osobistego nie jest jednoznaczna z tym, że ktoś weźmie na nas pożyczkę, jednak nie można tego wykluczyć. W dalszej części artykułu opiszemy jak zachować się w sytuacji, gdy jednak do czegoś takiego dojdzie. Ponadto, co zrobić gdy ktoś weźmie na Ciebie kredyt, dowiesz się z poradnika na halokredyty.pl.
Co zrobić jak ktoś weźmie kredyt na Ciebie?
Zazwyczaj o tym, że ktoś wykorzystał nasze dane do zaciągnięcia pożyczki, dowiadujemy się po dość długim czasie, dlatego tak ważne jest to, o czym pisaliśmy wyżej, a więc zastrzeżenie swojego dowodu osobistego i zgłoszenie kradzieży na policję. Jeśli jednak oszuści okazali się szybsi i zdążyli już zaciągnąć na nas jakiekolwiek zobowiązania finansowe, to powinniśmy postąpić analogiczne – w pierwszej kolejności zastrzegamy dokumenty, następnie zgłaszamy się na policję. Kolejnym krokiem powinien być kontakt z Biurem Informacji Kredytowej, który na podstawie zawiadomienia od policji da nam darmowy dostęp do usług BIK na 12 miesięcy. Oczywiście konieczne będzie również zgłoszenie się do instytucji finansowej, w której zostały zaciągnięte na nas pożyczki i poinformowanie, że dokonał tego oszust. Ostatnią sprawą, która należy załatwić, jest wyrobienie nowych dokumentów.
Dodatkowe sposoby ochrony przed wyłudzeniami
Aby uzyskać dodatkową ochronę przed wyłudzeniem kredytu, można założyć konto w BIK oraz KRD. Te dwie instytucje monitorują banki (BIK) oraz firmy pożyczkowe (KRD) i przy ich pomocy możemy sprawdzić, czy ktoś podjął próbę wyłudzenia kredytu na nasze dane. Ponadto KRD wysyła powiadomienia o tego typu działaniach.