Biuro rachunkowe świadczy szereg usług na rzecz różnego rodzaju przedsiębiorców, instytucji, organizacji, a także osób fizycznych. Dotyczą one zarówno kwestii rachunkowości, płac, jak i dokumentacji kadrowej. Co dokładnie wchodzi w zakres obowiązków biura rachunkowego, opisujemy w poniższym artykule.

Dla kogo biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe swoimi usługami obejmują zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne. Zdecydowanie jest to opcja dla firm, zwłaszcza tych dużych i bardzo rozbudowanych. Odciążają je bowiem od obowiązku systematycznego prowadzenia księgowości i ksiąg rachunkowych. Szczególnie właściciele dużych korporacji mieliby ogromny problem z ogarnięciem wszystkich bieżących spraw oraz dodatkowo tych związanych z księgowością. Zresztą, źle prowadzona powoduje szereg błędów, za które potem trzeba słono płacić. Poza tym biuro rachunkowe to również doradztwo biznesowe i szeroko zakrojona pomoc nie tylko w kwestii rozliczania firmy z bieżących płatności lub transakcji.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Najprościej rzecz ujmując, zajmuje się wyręczaniem klienta w zakresie jego obowiązków finansowo-księgowych. Księguje dokumenty sprzedażowe, zakupowe oraz kontroluje przepływ środków w firmie. Ponadto pomaga klientowi w poprawnym zarządzaniu finansami tak, aby wszystkie przeprowadzanie transakcje i operacje odbywały się zgodnie z obowiązującym prawem. Profesjonalne biuro rachunkowe zajmuje się także analizą ryzyka finansowego i pomaga tworzyć strategie oraz optymalizować rozliczanie podatków. Co więcej, upoważnieni pracownicy reprezentują firmę przed organami administracyjnymi jak Urząd Skarbowy, sporządzają stosowne deklaracje, raporty oraz analizy. Do tego dochodzi jeszcze prowadzenie standardowej księgowości obejmującej Księgi Przychodów i Rozchodów, rozliczanie podatków, obsługiwanie i rozliczanie spraw kadrowych jak wyliczanie wynagrodzeń pracowników danej firmy, przygotowywanie raportów do ZUS i obliczanie należnych składek zdrowotnych.

Czy można obejść się bez biura rachunkowego?

To pytanie zadają sobie ci, którym zależy na maksymalnym zaoszczędzeniu pieniędzy jednak w tym zakresie, nie warto szukać oszczędności. Bez profesjonalnej obsługi księgowej mogą sobie poradzić małe firmy, jednoosobowe na pewno. Jednak w przypadku większych firm, składającej się z kilku działów, w pojedynkę można sobie nie dać rady. Poza tym, prowadzenie księgowości zabiera mnóstwo czasu i energii, którą można przeznaczyć na szukanie i pozyskiwanie klientów lub kontrahentów. Dlatego lepiej zdecydować się jednak na taką opcję, by mieć pewność, że sprawy księgowe są w dobrych rękach i tym samym, zdjęty ciężar z barków.

Leave a comment